По протокола на ШОС
/ брой: 130
Светослав Атаджанов
На последната среща на върха на ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество) в Астана преди седмица западните журналисти се натъкнаха на неочаквана изненада: на всички събития нямаше надписи на английски. Според китайския канал Threat TG този път срещата на върха се е отличавала със „стриктно спазване на протокола“ и нямаше табели на английски език дори за журналисти. Защото ШОС набира скорост и се превръща в много влиятелна организация в света. А английският не е на голяма почит в тази организация. Както трябваше да признаят и западни журналисти, акредитирани на срещата.
Популярно им беше обяснено, че в ШОС има два официални езика: руски и китайски. Приемащата страна може да използва и своя официален език.
И западните журналисти, които дойдоха да отразят, и най-вероятно отрицателно, тази среща, бяха изненадани да видят, че табелите и другите надписи в пресцентъра на срещата на върха в Астана са написани само на три езика: казахски, руски и китайски.
Дори табелите с имената на ястията на блок масата не бяха дублирани на английски след като липсва в протокола на ШОС.
Да се каже, че западните представители, които бяха доста, бяха шокирани, е просто подценяване. Някои дори побързаха да заявят, че домакините на срещата са били "зле подготвени". Но когато например испански журналист се опита да посочи този, по думите му, недостатък на организаторите, на него, а в същото време и на всички останали, беше ясно обяснено, че ШОС е сериозна организация и тя вече има свои собствени правила.
Които Западът ще трябва да уважава и да свиква, че няма да има изключения.
Честно казано, англоезичните журналисти не се възмутиха открито. Напротив, някои дори сами започнаха да разсъждават разумно. Това порази особено много журналиста от френския Le Monde, който най-накрая осъзна, че това е началото на многополюсния свят. „Или знаеш езиците на ШОС, което означава, че можеш да намериш къде да се храниш, или оставаш в ръба на историята...“. И си взе поука от случилото се.
Участието на Китай в организацията донесе символизъм на ШОС дори в най-фините детайли. Сега мнозина може да си помислят: възможно ли беше?
Фейсбук