Датата - 22.03.2024 г.
/ брой: 55
1832 Г. – УМИРА ЙОХАН ВОЛФГАНГ ФОН ГЬОТЕ, ГЕРМАНСКИ ПИСАТЕЛ (РОДЕН 1749). Гьоте е сред основните фигури на немската литература и европейския неокласицизъм и романтизъм в края на 18 и началото на 19 век. Автор на „Фауст“ и „Теория на цветовете“, той вдъхновява Чарлз Дарвин със своите антропологични изследвания и интереса си към еволюцията. Освен писател, той е учен, философ и политик. В продължение на 10 години е държавен министър във Ваймар.
1918 Г. – УМИРА ПАНАЙОТ ХИТОВ, БЪЛГАРСКИ РЕВОЛЮЦИОНЕР (РОДЕН 1830). На 28 април 1867 г. Хитов преминава Дунав с чета от около 30 души при Тутракан, между селата Пожарево и Дунавец. Знаменосец на четата е Васил Левски. С четата си Хитов се отправя към Стара планина и прекарва известно време в района на Котел и Сливен. Четата му няма за цел да вдига въстание, а да осъществи революционен марш, за да агитира българското население. През август 1867 г. Хитов, със своята чета и с четата на Филип Тотю, се отправя към Сърбия по билото на Стара планина.
1935 Г. – РОДЕНА Е ВИОЛЕТА БАХЧЕВАНОВА, БЪЛГАРСКА АКТРИСА (УМИРА 2021 г.). Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1959 г. със специалност „актьорско майсторство“ в класа на професор Филип Филипов. През 2013 г. заедно със съпруга си Васил Стойчев, също актьор, получават наградата Икар за „Изключителен творчески принос към българския театър“. Сред известните филми, в които играе са "Два диоптъра далекогледство", "Фильо и Макензен", "Ако те има" и др.
1945 Г. - СЪЗДАДЕНА Е АРАБСКАТА ЛИГА С ПРИЕМАНЕТО НА УСТАВА Й в Кайро, Египет. Това е регионална международна правителствена организация, създадена от седемте независими тогава държави: Египет, Сирия, Ливан, Йордания, Ирак, Саудитска Арабия и Йемен. Целите на Лигата са най-вече политически, като страните-членки са по-скоро обединени от културни ценности, отколкото от географското си разположение. Прилича на Организацията на американските държави, Съвета на Европа и бившата Организация за африканско единство (днес Африкански съюз).
1981 Г. - ОСЪЩЕСТВЕН Е ПЪРВИЯТ ОРБИТАЛЕН КОСМИЧЕСКИ ПОЛЕТ на съветски космически кораб Союз 39. Това е осмият полет по програма „Интеркосмос“, по която военни пилоти от т. нар. Източен блок осъществяват космически полети с продължителност от около 8 денонощия до съветска космическа станция. Освен политическата цел по време на полета са проведени 25 различни медико-биологични, физико-технически и технологични експерименти.