07 Ноември 2024четвъртък20:40 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Играчки от миналото събират в Смолянско

Най-интересните лични истории, свързани с експонатите от края на XIX до 60-те години на XX век, ще бъдат показани на изложба

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 2285

Необичайна кампания, която цели търсенето на играчки от миналото, започна в Смолянско. Етапите на дарителската инициатива са три - разпространяване на идеята до март 2019 г., събирателска акция до август и обиколка по общини от страна на експерти до края на септември. Инициативата е под наслов "Играчките на баба и мама, дядо и тате", а идеята е на Регионалния исторически музей "Стою Шишков", съвместно с Регионалните експертно-консултантски и информационни центрове "Читалища" и читалищата в Смолянска област.

"Стани дарител на кампанията за събиране на детски играчки от края на XIX до 60-те години на XX век с цел попълване на фонда на музея в Смолян!", призовават идеолозите на проявата.

Традиционните предмети за забавление на малчугани от миналото предизвикват голям интерес у съвременните хора. Старите играчки крият чудеса, разказват за любими герои, споделят знания, дават умения, изграждат характери. Изработени са главно от естествени материали - тъкани, дърво, растителни, животински и др. Може да са във вид на умалени битови вещи и предмети, различни игрови пособия, разнообразявали детските години на баби и дядовци, майки и бащи.

Сред тях най-любими са куклата и топката. В по-ново време, през 30-40-те години на миналия век, макар и ограничено, в Смолянския край навлизат различни видове механични, музикални, електрически играчки, включително образователни комплекти като "Не се сърди човече", "Дама" и други подобни.

Ролята на читалищата в областта е да разпространят идеята сред своите членове. Освен това те трябва да запишат историите на собствениците на играчките - на кого са принадлежали, от кого са изработени или получени, както и годините на тяхното битуване в конкретното селище и семейство.

Най-интересните лични истории, свързани с играчките, записани и запазени в архива на музея, ще бъдат показани на изложба в навечерието на Коледа 2019 г. в залите на РИМ "Стою Шишков" - Смолян. За инициативата отговарят директорът на музея Таня Марева и Ваня Йорданова - уредник в културната институция.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ