Главният прокурор има критики към спецсъда
/ брой: 208
Главният прокурор Борис Велчев има критики към проектозакона за създаване на спецсъдилища във вида, предложен от ГЕРБ, въпреки че е привърженик на идеята по принцип. Той и шефът на ВАС Константин Пенчев се отчетоха вчера пред депутатите. Велчев бе категоричен, че не трябва спецсъдът да се натоварва с делата срещу лица, които заемат определени високи постове в държавата. "Няма да решим Бог знае какъв практически проблем, ако добавим към този специализиран съд още десетина дела към отговорни длъжности лица в държавата. По-добре е да го запазим само за организирана престъпност и да го създадем колкото е възможно по-бързо", заяви обвинител №1.
Най-критикуваната част от проекта на ГЕРБ е идеята спецсъдът да гледа делата срещу членове на правителството, депутати, областни управители, кметове, шефове на държавни агенции и комисии и магистрати. Именно тези разпоредби накараха всички партии освен ГЕРБ, дори и "Атака", да изкажат критики, че се създава извънреден съд. Срещу проекта се обяви и ВСС.
Велчев смята, че е по-добре новият съд да започне с по-тясна компетентност. Според него такава институция трябва да разглежда най-тежките престъпления. Ако спецсъдът се натовари с допълнителни очаквания, функциите му ще се размият, коментира Велчев.
Проектът на ГЕРБ бе приет на първо четене от парламентарната правна комисия преди седмица.
Константин Пенчев мисли за съкращения
Може да се съкратят съдии от административните съдилища, които не са много натоварени, обяви вчера председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев. Той обаче не издаде къде ще са съкращенията. Пенчев съобщи, че делата, които се гледат от ВАС, трайно се увеличават. През 2009 г. ВАС е разгледал над 21 000 дела, което е с 5000 повече от предходната. Самият факт, че се увеличават делата, показва тенденция, че в България административните спорове се увеличават, а не намаляват, коментира Пенчев. Той допълни, че въпросът дали 28 административни съдилища са много или малко и дали са равномерно натоварени, е на Народното събрание, което трябва да разпредели по подходящ начин подсъдимостта.