08 Ноември 2024петък06:41 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Интервю

Д-р Делян Георгиев: Столичната община е слаб стопанин

Категорично съм против да се разпродава общинско имущество, казва кметът на столичния район "Изгрев"

/ брой: 139

автор:Деси Велева

visibility 2253

Интервю на Деси ВЕЛЕВА


ДЕЛЯН ГЕОРГИЕВ е роден на 8 август 1985 г. Женен, с три деца. Завършил е медицина. Работил е като началник смяна в Центъра за спешна медицинска помощ в София. Кмет е на столичния район "Изгрев".


- Д-р Георгиев, борбата Ви като кмет на район "Изгрев" в София срещу ограбването на общината продължава вече две години. През последните дни тя върви с принудително изземване на собствеността на района в подлеза "Студентски общежития". Какво отвоювахте от началото на мандата Ви досега от недобросъвестни "ползватели"?

- Години наред Столичната община не е правила нищо, за да защити интереса си. Държавата отсъстваше от много обекти, които са ползвани неправомерно. Бях впечатлен от мащабите и от липсата на действия досега. 

Затова се наложи да си върнем контрола върху над 20 общински терена. Над 15 търговски обекта сме разрушили, в това число автосервизи, магазини, офиси на куриерски фирми. Предприехме сериозна кампания, още повече, че някои от общинските имоти са използвани повече от 20 години от различни физически и юридически лица.

"Наемателите" нямаха никакви правни основания да държат общинска земя и да печелят пари на гърба на общината и на гражданите. 90 на сто от хванатите не плащаха и стотинка, заради това че правят бизнес на общински терени. Досега сме иззели четири незаконни паркинга - всичките платени, и така се освободиха стотици места за безплатно паркиране на хората от "Изгрев".

Последната ни акция бе изземването на пет магазина в подлеза на "Студентски общежития". Освен че ползвателите им нямаха основание да бъдат там, те се бяха включили към водопреносната мрежа и реално общината им е плащала водата от години. Това са недопустими неща и говорят за всякакво отсъствие на Столичната община.

Не мога да си обясня как може тя да е толкова недобросъвестен стопанин и да се откаже от стотици хиляди левове, които може да получава под формата на наеми и такси. А после се чудим защо няма инфраструктура, защо не се изграждат тротоари, защо нямаме пари за детски площадки. Ето защо! Налице е отсъствие на държавата, а в нейно лице Столичната община е слаб стопанин. Време е да покажем, че не сме нощен пазач, а добър стопанин.

- Как си обяснявате враждебната реакция срещу действията Ви и нуждата от помощ от полицията, когато се опитвате да си върнете имотите? Откъде идва чувството за безнаказаност у нарушителите?

- Не мога да си обясня как хора, които нямат никакво основание да владеят и да експлоатират общински имоти, решават, че след 20 години те са едва ли не техни и общината е агресор. А реално ние искаме да се спазват законите на страната, наредбите на Столичната община и да спре изтичането на народни пари в частни джобове. Много пъти ни се наложи да преминем целия административен път в търсене на правата ни, включително и през съдебни дела, които спечелихме. Винаги използвахме и полиция при принудителните изземвания, в някои от случаите се стигаше и до ексцесии.

Съвсем наскоро имахме следния случай - гражданин с каравана беше спрял на освободен от нас паркинг и беше започнал да събира пари от паркиращите. След като установихме случая, органите на МВР му снеха показания, но човекът твърдеше, че той просто си е стоял там и не е събирал такси. А ние имахме реални доказателства за противното. Това показва, че нарушителят не проявява уважение към нито една от институциите - нито към районната администрация, нито към полицията.

Отношението на такива хора го обяснявам именно с липсата на държава през всичките години. Тя беше абдикирала от контрола и управлението на много търговски обекти и на земя.

- Може ли да определите стойността за финансовите загуби, които са се натрупали за общината в тази област?

- Дребният и средният бизнес е гръбнакът на икономиката. Трябва да им дадем шанс да се развиват спрямо законите на страната, а не да бъдат ощетявани от недобросъвестни бизнесмени. Не можем да подценяваме факта, че някой развива дейност, без да плаща наем на общината. Те са стотици хиляди в цяла София. На тяхно място могат да дойдат добросъвестни ползватели, които да развиват своята дейност и така да има полза за всички.

Реално общинската хазна се ощетява със стотици хиляди левове в "Изгрев" и милиони в целия град. Това е недопустимо. Столичната община трябва да се върне в ролята си на добър стопанин. Сега е анархия. Редица мои предшественици не са предприемали нищо в тази посока - да се въведе ред и да се установят законовите норми.

Имаме предвидени още изземвания, разрушаване на незаконни пристройки към сгради, но административният път е много по-дълъг, отколкото ни се иска. В "Изгрев" сме доказали, че като се захванем с нещо, го довеждаме до успешен край. Много от колегите се отказват от подобен род битки, просто защото отнемат време. Но това не е оправдание. Става дума за нашите пари - на данъкоплатците, и е редно Столичната община да си влезе в ролята, която й е отредена - да управлява нашето общо имущество. А тя пропуска страшно много от безхаберие.

- Наскоро изведохте на дневен ред казуса с разрухата в Националната спортна база "Диана". Как виждате изход по него?

- Един от големите проблеми на града е, че не използва правилно богатствата си. Къпалнята "Мария-Луиза" е един от примерите. Един от първите басейни в нашия град - "Диана", също не работи. Това е страхотен пропуск на София - да няма спортни съоръжения и да не експлоатира изградените инфраструктурни обекти.

Спортният комплекс "Диана", въпреки че е държавна собственост, е едно от богатствата на района ни. Поисках среща със спортния министър Радостин Василев, радвам се, че сме на едно мнение и той показва желание за разрешаване на проблемите. Надявам се, че ще се върви към възстановяване на тази голяма спортна база.

Престъпление е подобни обекти да тънат в разруха. Те могат да бъдат полезни не само на столичани, но и чисто финансово за Столичната община, защото биха били на печалба. Толкова години градът се управлява от една и съща политическа сила и нямаме развитие в тази посока. 

- Вие вероятно сте един от малкото районни кметове, които са против разпродаването на общинските жилища. Какво трябва да е бъдещето на общинския жилищен фонд и как трябва да се управлява?

- Винаги съм бил категорично против да бъде разпродавано общинско имущество. Това особено важи за общинските жилища. Ние имаме 46 такива апартамента в района и всички са заети. В същото време имаме огромен списък с чакащи. Сред тях са 12 семейства с по две непълнолетни деца.

Общинската жилищна база е една от основните социални ценности, които има нашият град. С разпродаването й нищо добро няма да се постигне, още повече, че в София не се строят нови общински апартаменти. 

Затова на всяка молба на наемател да закупи общинско жилище пиша "Не". В районната администрация в момента те са 16. След две години, ако разпродадем половината си фонд, какво ще кажем на чакащите? Допускам, че СОС може да ме задължи да продавам, и ще мисля как да се противопоставя на това безумие.

Бих посъветвал общинските съветници да се поинтересуват каква е жилищната политика, например, в Германия, където има програма за управление и стопанисване. Там някои от апартаментите се продават при определени условия, но с парите се изграждат нови. А тук искаме да разпродадем, без да предприемем нищо в посока на изграждане на нови.

Има и друг казус. Наемател, който изявява желание да закупи общинско жилище в "Изгрев", социално слаб ли е? Не мисля, че финансово затруднени хора могат да си купят апартамент в най-скъпия район в София.

- На какъв етап е изграждането на първата църква в района? Имате ли нужда от финансова помощ?

- Нужда от пари винаги има. Църкви се градят само с дарения.

Напредваме много добре. Оптимист съм, че през следващата година църквата ще бъде осветена. Тя е изградена на груб строеж, куполите са обшити. Работи се по интериора, по иконостаса, който ще бъде каменен. В София има два такива в църкви, като едната е катедралата "Св. Ал. Невски". Иконите за иконостаса се изработват в момента в Италия и ще бъдат от мозайка. Нашата църква ще бъде една от най-красивите в София.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ