А ако нямаш земя?
/ брой: 239
Всеки пети българин е беден. Безмилостна статистика от вчера показа, че над 1,5 млн. живеят под прага на бедността, или с 323 лева месечно. Най-зле е положението с възрастните и децата - близо 36% от децата живеят в материални лишения. Е, поне за възрастните има щанс - догодина макар и чак от юли им вдигат пенсиите с 2,5%. Това значи, че минималната пенсия ще скочи с 4 лева, до 161,38 лв. Чак да се чуди пенсионерът какво по-напред да направи с дотацията - да отиде до Гърция на екскурзия на почивка, да си отвори депозит, или да купи учебници на внучето. А може би да си плати сметката за парно, че Топлофикация да не му вземе жилището, а ЧЕЗ да не му спре тока. Хиляди заведени дела висят срещу длъжници, а мнозина вече и загубиха жилищата си по тази причина.
Е, ако има имот на село и нивица, може и да спаси положението. Но посредническа агенция за продажба на земи изнесе обезпокоителни данни, че собственици масово продават земите си, за да покрият кредити, да си платят лечението, или да осигурят начален капитал, с който да изпратят децата си в чужбина. Когато продаваш най-ценното - земята си, която винаги може да те изхрани, нещо дълбоко не е наред в държавата. В начина на заплащане на труда, в осигуряването, в здравната система. След всички реформи в здравеопазването, за средностатистическия българин то е по-недостъпно отвсякога.
А ако нямаш земя, да мреш ли? Нещо страшно има в това да се лишиш от нея, за да си прокудиш рожбата надалеч с идеята да не повтори твоята съдба на мизерия и лишения, след като цял живот си се трудил и плащал осигуровки, за да бъдеш уж осигурен на старини. Бойко Борисов каза, че го било срам от договорите с американските централи. А трябва и него, и всички управници да ги е срам заради всичко това.