Темата днес
24 май - празникът на празниците
Преди 210 години в Шумен делото на светите братя Кирил и Методий се чества за първи път
/ брой: 97
Деси ВЕЛЕВА
Точно преди 210 години в Шумен едва няколко души - българи, турци и гърци, присъстват на първото тържество, отбелязващо делото на светите братя Кирил и Методий. Днес честването овладява умовете, душите и домовете на милиони българи, за които 24 май е празникът на празниците.
За първото ознаменуване на труда на Кирил и Методий все още се съревновават две дати - 1813 г., когато създаването на българската азбука е отбелязано на театрално представление в Шумен, и на 11 май 1851 г., когато в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на създателите на глаголицата. Голямата чест да са първите едва ли скоро ще спре полемиката между двата града, но по-важното е, че няма никакви признаци да се търсят последните празнуващи.
24 май е вечният празник, който обединява българите от всички краища на света - от Атланта, САЩ, до село Роза, Ямболско. Децата отвъд Океана и от най-закътаните места на България с еднакъв плам ще подемат днес всенародния химн "Върви, народе възродени" по стихове от Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков, забравяйки различията си и преодолявайки разстоянията.
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е в сърцето на всеки българин, като остава незасегнат от превратностите на времето. Малки и големи и днес по време шествията, тържествата, честванията ще запазят в сърцата си светлия образ на Солунските братя. Те ще си спомнят и за първите си учители, които са ги превели през тайните на буквите и словото.
Честит празник!