18 Ноември 2024понеделник04:46 ч.

Комисия дава на прокурор скандалния договор с "Боташ"

Той беше сключен от служебния кабинет на Радев

/ брой: 65

автор:Дума

visibility 3742

"Парламентарната комисия за "Боташ", създадена по настояване на БСП, дава на прокуратурата всички документи по скандалния договор, както и отговорните лица от служебното правителство, в това число и ръководството на "Булгаргаз". Решихме го на последното заседание". Това обяви пред БТВ народният представител от "БСП за България" Борислав Гуцанов.
"Договорът с "Боташ" е за 1,850 милиарда кубика. Тези с Гърция и Азърбейджан са за 2 милиарда. Сумарно стават 3,850 милиарда кубика газ. България ползва между 2,6 милиарда - 2,7 милиарда кубика – т.е. има милиард и сто, които са отгоре. Договорът с "Боташ" обаче е направен така, че дали взимаш или не взимаш газ, дали го ползваш или не – ти плащаш на турската страна цената й – 486 000 долара на ден. На Гърция плащаме услугата за 5,3 евро, на Турция – за 9,2 долара. Къде го има това нещо?", обясни народният представител от БСП.
По думите му е станало ясно, че служебният министър Росен Христов си е сложил подписа на договор, без да има правото, тъй като договорът се подписва между "Боташ" и "Булгаргаз". А шефът на "Булгаргаз" се е подписал впоследствие. Договорът е съгласуван в МС за по-малко от 24 часа и то не от всички министерства, а само от девет.
Според Гуцанов служебното правителство и ръководството на "Булгаргаз" са предали и нарушили българският национален интерес.
"Провал, може би, е най-меката дума, която можем да използваме за действията на управляващите в сектор "Енергетика" през последните 9 месеца. Енергетиката беше последният останал сектор в областта на икономиката, който работеше и носеше сериозни приходи и възможности за държавата, докато не се намеси сглобката и не го порази и него", коментира народният представител от БСП.
Гуцанов даде пример с ядрената централа: "Взеха решение да подарят реакторите на Украйна. Украйна, която е във война може да строи централа, а ние не можем да го направим. "Белене" щеше да струва на България 5 млрд. евро. В годините анализатори и псевдофизици говореха, че това е безумна цена. Оказа се, че с цените на електричеството през последните години тя щеше да се изплати за 4 г. В същото време се откриват площадки за 7 и 8 блок на "Козлодуй" по една американска технология IP 1000, която ще струва на България 30 млрд. долара".
На второ място той акцентира върху технологията: "По такава технология Великобритания отказва да построи ядрена централа. Няма друга европейска държава, която да е съгласна. Няма друга централа, която да работи в света. Управляващите в експериментална площадка ли превръщат България?", попита социалистът.
По думите на Гуцанов същото е с 5 блок на АЕЦ "Козлодуй". "Не се направи ремонтът на 5 блок и той остана да се зарежда със старо ядрено гориво. Защо? Защото "Уестингхаус" има възможност да зарежда такова гориво. Но "Уестингхауз" първо е по друга технология, която има 48 касети, а не съвременните 42, което означава, че за едно зареждане, което е 10 годишен-срок България губи 750 милиона евро".

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ