Изкуството на живо с Радиосимфониците
Тийна Осара ще рисува на сцената, гост-диригент и солист на концерта на 15 март е Патрик Галоа
/ брой: 49
Нетрадиционния концерт "Изкуството на живо" ще представи Симфоничният оркестър на БНР на 15 март от 19 ч. в зала "България". За първи път на българска сцена Тийна Осара ще рисува (live painting act) на изпълнението на музиката от балета "Ромео и Жулиета" на Прокофиев, научи ДУМА от Николета Еленкова.
Концертът ще започне с Романс из симфоничната сюитата "Поручик Киже" на Сергей Прокофиев. Това е втората част от сюитата, писана за филма "Поручик Киже" през 1934 г. Музиката на Романса изразява копнежа по любим човек с ярки мотиви за раздяла навеки и неизменна вярност, за мимолетни мечти, самота и меланхолия.
Програмата включва и Концерт за две флейти и оркестър от Емил Табаков, написан през 2000 г. Специално за концерта на Радиосимфониците маестро Табаков промени оркестрацията, за да може Патрик Галоа едновременно да е солист и диригент. На сцената ще му партнира Явор Желев, водач на флейтите в Симфоничния оркестър на БНР.
Патрик Галоа е френски музикант с изключително успешна международна кариера като солист и диригент. На 17 години учи флейта при Жан-Пиер Рампал в Парижката консерватория и става соло-флейтист в Националния оркестър на Лил. 21-годишен става главен флейтист в Националния оркестър на Франция под ръководството на Лорин Маазел, където в продължение на седем години свири и записва под палката на диригенти като Пиер Булез и Сейджи Озава. През този период учи дирижиране при Ленард Бърнстейн и Серджу Челибидаке. През 1984 г. се съсредоточава върху соловата си кариера, която го отвежда по целия свят. Започва с концертно турне в Япония, където за една година продава 100 000 компактдиска с Концерта за флейта на Моцарт. Този успех води до ексклузивен договор с Deustch Grammophon Gesellshaft, за които Галоа реализира десет записа.
Патрик Галоа е женен за финландската художничка и визуален артист Тийна Осара. Със съвременната си и експресивна техника на рисуване (action-painting) тя създава мащабни абстрактни, цветни и многопластови картини, в които пренася своите музикални впечатления върху платното в реално време пред публика.
Флейтистът Явор Желев завършва НУИ "Проф. Веселин Стоянов" в Русе и НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класовете на Величко Божинов и проф. Георги Спасов. От години е водач на флейтите в Симфоничния оркестър на БНР, преподавател е по флейта в НМУ "Любомир Пипков" и НБУ в София. Активно концертира и прави записи.