18 Ноември 2024понеделник03:53 ч.

Двойни стандарти

/ брой: 70

автор:Мая Йовановска

visibility 2367

Мая ЙОВАНОВСКА


В края на 2016-а и началото на 2017 г. вече остро и открито се говореше за двойния стандарт при едни и същи храни в Западна Европа и в по-новите членки на евросъюза, като положението беше най-трагично у нас и в Румъния. Тогава Източна Европа беше наречена "кошче за боклук", а освен с по-високо качество, на запад се оказа, че и цените на същите продукти са по-ниски. Последваха комисии и комисийки, проучвания, разбира се, натиск от производителите и чак след години и "огромни" напъни на скъпо платените еврочиновници тази практика беше обявена за нелоялна и бяха въведени глоби. В последно време не се шуми по тази тема, но ако попитате препатилия български потребител дали това е изкоренено, ще срещнете горчивата му усмивка. 

Без излишни отклонения, макар и в друга област на икономиката, подобен сценарий се разигра и за прословутия Пакет "Макрон". Който след години предъвкване и протести беше приет именно в най-ощетяващия българските транспортни фирми вариант. Но в полза на големите риби в ЕС.

В момента същият двоен стандарт се прилага чрез благородната помощ на Европейския съюз за Украйна. Бяха премахнати мита и всевъзможни административни изисквания за украинските стоки, което обаче удари страните около Украйна, сред които сме и ние. Солидарните коридори, по които уж по-лесно да преминават тези стоки към развиващите се страни от Азия и Африка, се оказаха доста пропускливи и страната ни е залята от украинско зърно и слънчоглед. Това буквално съсипва нашите производители - тази стоки са по-евтини, защото в Украйна нямат високите изисквания за производство като в ЕС. И въпреки че ни уверяват как нямало проблем с качеството и замърсяването на продуктите, изисканите западноевропейци не щат украински стоки, и те заливат пазара в държави като нашата. Преди няколко седмици гръмна скандал с внос на 2,5 млн. украински яйца, които вече се появиха по магазините преди Великден на атрактивни цени.

Вече е ясно, че протестите на нашите зърнопроизводители няма да накривят шапките на тези в Брюксел. Баламосват ни с нови траншове в подкрепа на пострадалите от безмитния внос на зърно от Украйна. Но се канят да удължат с още една година този безмитен внос. Сиреч задушаването на българските производители продължава. Впрочем оказва се, че поляците, които винаги са знаели как да защитават интересите си и още навремето си издействаха по-високи земеделски субсидии, са се договорили с Брюксел през тяхната територия украинското зърно да минава единствено транзит. Така ще е докато в Европа продължават да действат двойни, че и тройни стандарти.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ