Подчиниха и Сметната палата
Ликвидират независимостта на одитният орган, опозицията праща закона в Конституционния съд
/ брой: 268
Законът за Сметната палата отива в Конституционния съд. От левицата са категорични, че законът от заглавието до последния ред трябва да бъде обявен за противоконституционен. Според лидера на левицата Сергей Станишев законопроектът, който парламентът започна да обсъжда под диктата на ГЕРБ, не е за Сметната палата, а за ликвидирането и унищожаването на одитния орган като независим. Той бе категоричен, че управляващите се опитват да овладеят независимите регулиращи органи.
Меглена Плугчиева и Четин Казак предупредиха, че промените влизат в сериозни противоречия с европейското законодателство.
Приетите вчера текстове предвиждат Сметната палата освен държавни предприятия вече да одитира търговските дружества с над 50% държавно и общинско участие, както и юридическите лица, които имат задължения, гарантирани от държавата. Сметната палата ще бъде ръководена еднолично от председател и двама заместници. Председателят ще бъде избиран от Народното събрание. Мандатът му се съкращава от 9 на 6 години. Заместниците ще се назначават по негово предложение. Останалите текстове от закона ще бъдат разгледани на извънредно заседание във вторник.
Скандален е фактът, че Сметната палата се превръща в едноличен орган, точно когато предстои одитът на първата година от управлението на ГЕРБ и точно в годината, когато ще се дават разрешения на партиите, коментира Мая Манолова. Тя допълни, че за първи път едноличен орган ще извършва одитите на кметове и ще има право на отстраняване на одитирани лица. Колко удобно кметовете да бъдат мачкани и репресирани, когато не са от ГЕРБ, изтъкна Манолова. Тя припомни, че за първи път одитът на малките общини няма да се прави от Сметната палата, а се дава на частния сектор. Във време на криза общините ще трябва да платят за това около 60 млн. лв. От опозицията се обявиха против закриването на териториалните дирекции и централизирането на одитната дейност в София.
Не може да няма никакви изисквания за образованието на председателя на органа, коментира Манолова. "Така всеки учител, лекар, а може би някой от модерните напоследък кадри на школата в "Симеоново" може да стане председател. И той ще взима еднолични решения от името на орган, който по предназначение трябва да поддържа баланса между институциите в страната. На кого ще се отчита той, кой ще го контролира. Или това ви целта - да имате послушко, който да контролирате", запита Манолова.
Искра Фидосова пък взе, че се обиди на Манолова и Михаил Миков и поиска от Цецка Цачева да им направи забележка. Гербаджийката се ожали, че и тя знае руски и е разбрала думичката "дурак".