18 Ноември 2024понеделник16:52 ч.

Как изпреварихме Зимбабве

/ брой: 80

автор:Георги Готев

visibility 2929

Според предварителни резултати от НСИ към февруари т.г. населението на страната е било 7 351 234 души. Това прави 581 750 души по-малко, отколкото през 2001 г. Най-много българи са били преброени през 1985 г. - преди перестройката - 8 948 649 души. Обявените резултати са напудрени. Не само от прочетеното в интернет форумите, но и от лични впечатления знам, че доста хора, които постоянно живеят в чужбина, бяха "електронно преброени" от техни близки в България. Но нека да приемем тези числа, нищо, че са разкрасени. Те означават, че от появата на Горбачов насам сме се стопили с 1 597 415 души. Сегашното ни население е приблизително равно на това, което страната е имала след края на Втората световна война.
Може много да се критикува тоталитаризмът, но тогава сме достигнали своя демографски връх. Също така вече е известна цената на прехода - милион и половина души, много от тях емигрирали, а други - преждевременно починали в резултат на идиотщините на промените в здравната система и алчността на системата и хората в нея.
Подобна демографска катастрофа е непозната не само в ЕС. С годишния ни процент на спад на населението от 0,79 сме абсолютен световен рекордьор, като втората страна след нас е Зимбабве, цветуща някога страна, която диктаторът Мугабе последователно превръща в пустиня и където масово се умира от СПИН.
Има различни причини за демографския срив. В ЕС най-честата причина е ниската раждаемост. В по-бедните страни в Азия и Африка високата смъртност и намаляващата продължителност на живота са водещите фактори. Те имат значение и у нас. При нас има комбинация от европейски и африкански негативни демографски фактори, произвеждащи най-силното обезлюдяване в света.
Не съм съгласен, че имигрантите през последните 10 години били 192 663 души, колкото посочва статистическият институт. Това очевидно са само тези, които официално са заличили постоянния си адрес в България. Повечето българи, които живеят и работят в чужбина, са си запазили постоянния адрес у нас.
Но НСИ са прави в едно: имиграцията не е единствената беда. България всъщност има национална стратегия за демографско развитие за периода до 2020 г. Нея никой не я чете, затова ще цитирам: дори при нулева имиграция, населението ще продължи да намалява с около 50 хиляди души годишно, като към 2020-а те ще са 55 хиляди годишно. Освен това през 2014 г. може да се очаква още една имиграционна вълна. Тогава ще отпаднат всички ограничения за работа в ЕС, които все още редица от по-старите членки са запазили. Напусналите ще бъдат сред най-квалифицираните, защото дори сега за нискоквалифициран труд на практика никъде няма ограничения.
Вече четири години не живея в родината си и нямам планове за завръщане. Известно ми е, че няколко правителства правиха пиар акции с цел да докарат обратно част от емигрантите. Завърнаха се само тези, които икономическата криза на Запад остави без работа. Не съм чувал някой да си е тръгнал, защото е повярвал на обещанията на някой министър.
Известни са идеите България да си "внесе" население посредстом раздаване на български паспорти. Опитът досега показва, че македонци, молдовци и други грабват паспортите и отиват на Запад. България има нужда от имиграция, която да си плаща данъците и социалните осигуровки в България, но такива хора има твърде малко. И защо на дошлите отвън трябва да им хареса в България това, което на нас не ни харесва?
България е земен рай, но сами я превръщаме в ад. Не случайно международни изследвания показват, че сме най-песимистичният народ в Европа. Във всеки случай сме страната с най-ниските доходи в ЕС. България е и държавата, в която огромната част от трудово заетите са "работещи бедни" - заплащането често е с размерите на социална помощ. То е сравнимо с африканските стандарти, но на черния континент поне няма сметки за отопление. Дивият капитализъм, съчетан с традиционното дерибействане на тези, които се чувстват силни на деня, ще продължи да гони населението в изгнание. Несправедливостта е навсякъде, да оцелееш е героизъм, да останеш - вид мазохизъм, затова напускането на България е просто защитна реакция. А тежко на оставащите, защото един работещ ще трябва да издържа все повече пенсионери. Тежко и на капиталистите, защото няма да има кого да експлоатират.
Всички правителства през последните двадесет години носят отговорност за демографската ни картина. С липсата си на икономическа стратегия сегашното вдъхва най-малко доверие, че би предприело мерки за спасяване на нацията. ББ нарече останалите в България "лош човешки материал" и може би беше донякъде прав, защото този човешки материал го избра за премиер. Левицата традиционно се упражнява в красноречие на тема държавност, но тепърва предстои да убеди българите, че има проект за тях.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ