18 Ноември 2024понеделник02:59 ч.

"Брекзит" - на финалната права?

Вестник "Таймс" писа за пробив в преговорите за "Брекзит", Тереза Мей настоява, че сделката е "95%" готова. Дали е така?

/ брой: 216

автор:

visibility 3585

Барбара Везел,
Дойче Веле

 

Над преговорите за "Брекзит"

 бе наложено официално информационно затъмнение, което ще позволи на преговарящите да обсъждат различни предложения, без те да стават незабавно обект на анализи от страна на медиите или на критика от страна на поддръжниците или противниците на "Брекзит"-а във Великобритания.

През уикенда вестник "Таймс" обаче писа за пробив в преговорите - факт, който говори за съзнателно изтичане на информация от британска страна. В информацията на вестника се твърдеше, че след "Брекзит"-а Великобритания временно ще остане член на един ограничен по обхват митнически съюз.

По този начин щял да бъде решен и наболелият въпрос за границата в Северна Ирландия. Правителствен говорител в Лондон незабавно опроверга информацията за някакъв "пробив", а представителите на ЕС в Брюксел отказаха да коментират състоянието на разговорите.

 

Митнически съюз "light" - решение и на граничния въпрос?

 

Последното голямо препятствие пред приключването на преговорите си остава въпросът как да бъде избегнато създаването на нова външна граница на ЕС между Република Ирландия (Ейре), която е член на ЕС и НАТО, и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство. Според написаното от вестник "Таймс", цяла Великобритания би могла да запази членството си в своего рода митнически съюз с ЕС, който да направи излишни проверките по тази нова външна граница на общността. От друга страна, подобно членство би давало на Лондон известна свобода да заобикаля някои европейски разпоредби.

Идеята за временното оставане на цяла Великобритания в един общ митнически съюз с ЕС беше лансирана още преди провалената среща на върха на ЕС през октомври. Европейският преговарящ Мишел Барние се опита по този начин да заобиколи трудностите, свързани с отказа на северноирландските юнионисти да приемат каквито и да е правила, отнасящи се единствено до Северна Ирландия, но не и до останалата част на Великобритания. 

Споровете се ожесточиха още повече, след като Арлийн Фостър, лидерката на юнионистите, посети Брюксел през октомври. Компромисът от европейска страна навярно си поставя за цел да превърне този временен митнически съюз, в който да членува цяла Великобритания, в задължителен елемент на бъдещето споразумение за "Брекзит"-а.

 

Може ли Тереза Мей да промени нагласите в кабинета? 

 

Преди две седмици привържениците на "твърдия" "Брекзит" в правителството на Тереза Мей категорично отхвърлиха възможността за митнически съюз, защото подкопавал една от целите на излизането от ЕС, а именно воденето на самостоятелна търговска политика. С оглед на заплахите за правителствен преврат, Тереза Мей беше принудена да обещае, че няма да подкрепи такова решение. Все още не е ясно дали противниците й биха били склонни да се откажат от твърдата си позиция.

Критиците на Мей още отсега надушват някаква измама. Бившият министър за "Брекзит"-а Дейвид Дейвис призова Мей да подложи предложението на ЕС на юридическа проверка от страна на правителствените юристи, за да се избегнели всякакви по-сетнешни неясноти и разнопосочни интерпретации.

Дали пък съобщението от уикенда не е опит на Тереза Мей да провери как ще реагират разединените лагери в правителството на предложения компромис? Преди няколко дни министърът за "Брекзит" Доминик Рааб подсили очакванията за скорошно споразумение, споменавайки 21 ноември като краен срок. Подобно нещо би дало възможност на британския парламент да го гласува още преди Коледната ваканция. Тереза Мей се надява, че заплахата от "Брекзит" без споразумение ще накара британските парламентаристи да погледнат с по-голяма благосклонност на компромисното предложение.

 

Бизнесът иска втори референдум

 

Близо 70 водещи бизнесмени и икономисти подписаха междувременно призив за втори референдум. Британските предприемачи обосновават своя апел с аргумента, че поддръжниците на "Брекзит"-а не са изпълнили обещанията си. "На бизнеса беше обещано, /.../ че и в бъдеще ще съществува безпрепятствена търговия с ЕС. Беше му обещана и сигурност, която да гарантира бъдещето на дългосрочните инвестиционни решения. Вместо това сме изправени пред един "Брекзит" с непредвидими, сурови, а може би и разрушителни последици", се казва в документа. Британските предприемачи смятат, че избирателите трябва да получат възможност да гласуват още веднъж. Британското правителство обаче категорично отхвърля възможността за втори референдум.

 

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ