СБХ представя Радко Мурзов с ретроспективна изложба на "Шипка" 6
/ брой: 124
Ретроспективна изложба живопис на Радко Мурзов се открива на 1 юли от 18.30 ч. в галерията на ул. "Шипка" 6, ет. 2 (продължава до 30 юли).
Радко Мурзов е емблематична фигура в артистичния живот на Варна. Повече от 45 години води детска школа по изобразително изкуство с международна известност. За приноса му като художник и педагог през 2016 г. е обявен за Почетен гражданин на Варна. Роден е в Карнобат. Завършва руска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Следвайки творческия си импулс, завършва с отличие и живопис в Националната художествена академия. Работи в областта на кавалетната живопис, рисунката, графиката и декоративно-монументалните изкуства. От 1976 г. е член на СБХ. Има над 30 самостоятелни изложби в България, Германия и Гърция, както и участия в колективни изложби в чужбина.
През 2019 г. в ГХГ - Варна, Радко Мурзов отбелязва 80-годишнината си с изложбата "Пътят". Той е автор на поетично-художествения сборник "Пулсации" с редактор Недялко Йорданов. Носител е на наградата "Варна". Негови работи притежават Националната галерия и галерии в страната, както и колекционери по цял свят. Живее и работи във Варна.
"Изкуството на Радко Мурзов е сложно и богато като спектър. Живописните му творби са в различни жанрове на кавалетното изкуство - портрет, фигурална композиция с историко-героична и трудова тематика, със сцени от ежедневието, с асоциативни композиции с поетично-метафоричен характер, натюрморти, пейзажи и пр. Те са изпълнени с различни техники на живописта - с маслени бои, акрил, с използване на пластични грундове и класически похвати на живописното изграждане, велатури, напластявания и пр. Голям дял в творчеството му имат рисунките с въглен, молив, цветни пастели, акварел и графиките в комбинирани техники на печат - офсет и дигитални медии.
Творбите на Радко Мурзов в своята многопластовост ни откриват човешки осмислени измерения на реалността. Те са ония приказни островчета на разум и притворена в багри красота, на които заставаме, за да можем да се ориентираме в проблемите и в динамиката на житейското си битие", посочва изкуствоведката Пламена Димитрова-Рачева.