16 Ноември 2024събота23:17 ч.

Местни избори 2023

Здравко Иванов:

Направих много за Девин, искам да довърша започнатото

Разрешаването на всеки проблем на хората през изминалия мандат е успех за мен, заявява кандидатът за кмет на Община Девин от МК "БСП за България" и Движение за права и свободи"

/ брой: 203

автор:Деси Велева

visibility 2393

 Здравко Иванов е роден на 22.12.1980 г. в  Девин. Средното си образование завършва в СОУ "Христо Ботев" в Девин. Придобива магистърска степен на образование в ПУ "Паисий Хилендарски"  в Пловдив, специалност "Право". Работил е като юрисконсулт в РУГ в Смолян, дознател в МВР в Девин, помощник нотариус и нотариус по заместване при нотариус с район на действие РС в Девин. От 2009 г. до 2019 г. нотариус с район на действие РС-Девин. От 2019 г. до настоящия момент е кмет на Община Девин. Семеен с две деца.

- Г-н Иванов, какво ви мотивира да се кандидатирате за още един мандат като кмет на Община Девин?
- Аз и екипът ми направихме доста, но предстои още много работа, за която сме готови. Натрупахме опит, знаем, че можем, а и искаме да довършим започнатото. Уверен съм в моите качества на ръководител и в професионализма на моя екип. Това са само част от причините, които накараха мен и колегите ми от Местната коалиция "БСП за България и Движението за права и свободи" да поискаме още един мандат от жителите на общината. Всички ние от коалицията обичаме родния си край, милеем за него и искаме да го превърнем в привлекателно място, както за живеене и развитие на младите хора, така и за туристи от страната и чужбина. Разбира се, не бива да забравяме, че трябва да подсигурим спокойни старини на нашите майки и бащи, дядовци и баби.
През последните четири години положихме неимоверни усилия в подобряване на градската среда, за решаването на редица инфраструктурни проблеми на територията на цялата община, за подмяна на водопроводи и справяне с природни бедствия. Средствата, с които разполага общината са крайно недостатъчни за решаване на проблеми трупани с години, заради което трябва да се разчита на външно финансиране. Възможностите не са много - проекти по различни програми, Министерския съвет и Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Община Девин разполага с проектна готовност за няколко десетки милиона лева, които са входирани в Министерството на регионалното  развитие и благоустройство и касаят подмяна на амортизирани водопроводи на селата Брезе, Беден, Михалково и Осиково. Девин е и една от 13-те общини, включени в НПВУ с целеви средства, като с тях ще се реализира водният цикъл на града и ще се изгради пречиствателна станция за отпадни води, която е крайно необходима. С това ще се опитаме да наваксаме изпуснатите възможности през годините за реализирането на подмяната на водопровода в града, от който има доста сериозни загуби на питейна вода и да отстраним заустванията на канализацията в река Девин в очертанията на града. Кандидатстваме и за модернизация на училищната среда, в частност на СУ "Христо Ботев". Благодарение на този план стартира и подмяна на уличното осветление в 9 населени места в общината - селата Беден, Брезе, Грохотно, Гьоврен, Лясково, Михалково, Селча и Осиково, както и на град Девин. Санирахме 8 жилищни блока по друга програма в Девин, проектира се рехабилитацията на всички общински пътища.
- С какво се промени живота на местните хора през последните четири години?
- Може да прозвучи нескромно, но със сигурност сега има доста по-добри условия за достъп, туризъм, спортуване и игра. На път сме да подменим изцяло водопроводната мрежа в кв. "Настан", модернизирахме го с нова детска площадка, паркоместа, изкуствено осветление и видеонаблюдение. Преди това ремонтирахме основно ул. "Гранит", построихме две подпорни стени по поречието на река Въча и др. Успяхме да се справим и с големия проблем в Девин с паркирането на автомобили. За целта направихме паркинги в района на ПГЕ "А. Попов", преместихме традиционния пазар на друго по-подходящо място, реновирахме междублоковото пространство в кв. "Врътлек" и др.
Също така през най-тежките месеци на КОВИД-пандемията успяхме да балансираме мерките, така че да не навредят на бизнеса. Не на последно място, благодарение и на усилието на ръководството, спасихме от финансов колапс и МБАЛ - Девин, който беше със сериозни задължения. Сега тази тежест я няма, като дори е вече база за обучение на медицински специалисти, с което се надявам в близките няколко години да решим и кадровия проблем с недостига на медицински работници.
Положихме и доста усилия по популяризиране на туристическите ни дестинации и забележителности на територията на общината.
- Когато спечелихте местните избори през 2019 г., заявихте, че един от първите ви ангажименти ще бъде да подобрите работата на администрацията. Успяхте ли?
- Наистина за мен беше важно да се подобри работата на администрацията в полза на хората. За целта създадохме нов Център за административно обслужване с достъпна среда, отворихме кабинетите на служителите на администрацията за хората, включително и моя. Приемал съм хора по всяко време. Въведохме строг контрол при изпълнение на възложените задачи и следяхме за тяхното навременно изпълнение. Спазвахме законите на държавата и бяхме открити и достъпни за всеки. В стремежа си да имаме прозрачно управление, създадохме и Обществен съвет от активни и будни наши съграждани, които пряко участваха във вземането на решения, даваха съвети и предложения, разбира се имаше и критики от тяхна страна.
- Кои са все пак най-големите успехи на общината по време на мандата ви?
- За мен разрешаването на всеки един проблем на хората е успех. Безспорно оздравяването на болницата, извършеният ремонт на детско отделение, новата канализационна мрежа на лечебното заведение, която ще спре наводняването на приземия й етаж. Доставката на нова специализирана апаратура, между които има скенер от последно поколение, дигитален рентгенов апарат, нова високо проходима линейка и др. доставени по проект, ме карат да се чувствам удовлетворен.
Разбира се, чувствам се горд и от факта, че Община Девин вече е финансово стабилна. При постъпването ми като кмет заварих близо 1 млн. лв. задължения. Към 31 декември 2022 г. те са едва 48 198 лв.
- Как работата ви се отрази на привличането на инвестиции в общината?
- Девин е една от малкото общини в България, която има щастието да разполага с минерални и лековити извори, станали известни по целия свят с добрите си качества. През последните години инвестициите са предимно в балнеолечението, водните атракциони, къщи за гости, животновъдството и биопродукти, дърводобив и преработка, лека промишленост и др. Общината е съдействала с всичко възможно за реализиране на идеите на бизнеса. Водени са разговори за привличане и на инвеститори с цел производство, като е правено и проучване на пазара на труда в региона.
- Туризмът е изключително важен сектор за Девин. Как общинското ръководство спомогна за развитието му?
- Туризмът заема основен дял в икономиката на Община Девин и спомага за устойчивото развитие на района. Ефективното стопанисване и управление на наличните природни ресурси беше друг наш основен приоритет, който налагаше съвместно сътрудничество и взаимопомощ с бизнеса и браншовите организации, свързани с туризма. За целта беше създаден Консултативен съвет по въпросите на туризма с участието на хотелиери, ресторантьори и други представители, които предлагат услуги в сферата на туризма.
В услуга на населението се поставиха и указателни информационни табели на наименованията на улиците в града. Един от основните общински обекти, свързан с туризма в община Девин, е общинската баня "Беденски бани". Обектът има важно значение, тъй като предлага услуги, свързани с балнеологията и използването на лечебните свойства на минералните извори, както от гости на общината, така и от населението ни.  
По проект на МИРГ "Високи Западни Родопи: Батак-Девин-Доспат" в Девин беше изграден Експозиционен рибарски център и разработено мобилно приложение за предоставяне на информация в полза на рибарските общности и за насърчаване на риболовния туризъм.
Богатото историческо наследство, което се намира на територията на общината ни дава амбициите да провеждаме теренни проучвания и археологически разкопки с цел изграждане и облагородяване на нови атрактивни туристически  обекти. Такива теренни археологически обходи се проведоха в землището на село Осиково - археологически обект "Светилището" и в м. "Равня".
Една изключителна награда също прослави община Девин през 2022 г. - Наградата на Националната кампания "Чудесата на България", която беше отсъдена заради най-новата атракция.
В бюджета на община Девин са заделени и 30 000 лв. за разработване на нов туристически маршрут - археологически разкопки на средновековна църква, могила и тракийски жертвеник.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ