12 Януари 2025неделя03:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мнение

Актуалните послания от победата през 1990-та

БСП е длъжна да отстои солидарността като ръководно начало за преобразувания в интерес на огромното мнозинство от хората, а не на олигархията

/ брой: 108

автор:Георги Пирински

visibility 2776

Преди 30 години, през юни 1990 г., в страната се поведоха първите многопартийни парламентарни избори след повече от 40 години. Съгласно споразуменията на Националната кръгла маса (3 януари - 14 май 1990 г.), изборите бяха за 7-мо Велико Народно събрание със задачата то да изработи и приеме новата Конституция на България. 

Изборите се проведоха на два тура - на 10 и на 17 юни, по смесена избирателна система - пропорционална и мажоритарна, за по 200 народни представители, избрани по едната и другата, за общия брой от 400. Участие в изборите взеха 6 333 334 души, представляващи 90,6% от всички имащи право на глас, т.е. при изключително висока избирателна активност. В резултат на подадените гласове местата във ВНС получиха следното разпределение: 

* Разликата между сбора на посочените в колонката проценти и 100% е равна на 2,59% - гласовете, подадени в мажоритарното гласуване за 6-те кандидати на посочените в края на таблицата четири формации

** СДП - Социалдемократическа партия - немарксисти

*** ОПТ - Отечествена партия на труда

Тези резултати предизвикаха шок в ръководството и сред привържениците на СДС, които бяха изпаднали в плен на увереността, че без всякакво съмнение те печелят изборите. Един епизод от изборната нощ на 10 юни бе твърде показателен в това отношение. В изборното студио, предавано по телевизията на живо от НДК, късно вечерта връхлетяха няколко силно възмутени граждани с твърдения за груби изборни нарушения. Случката застрашаваше да нажежи до крайност атмосферата сред множеството поддръжници на СДС пред НДК и да заплаши нормалното приключване на изборния ден и установяването на резултатите от първия тур на изборите. Наложи се категорично да поискам от водещия Кеворкян да прекъсне предаването, което той бе принуден да направи. Причината бе, че се мотивирах с изричните договорености на Кръглата маса, съгласно които всички подобни сигнали и възражения следваше да бъдат разглеждани от специално създадения за целта Обществен съвет. 

Изборите бяха наблюдавани от високо представителна група международни наблюдатели, формирана от политическите фондации на двете основни партии в САЩ - Републиканската и Демократическата. В доклада на наблюдателите за проведените избори се съдържат следните основни констатации: изборите представляват значителна стъпка към по-демократично общество; не бяха представени никакви съдържателни доказателства, които да поставят под въпрос официалните резултати; предизборната кампания предостави на основните участващи партии и коалиции възможността да огласят посланията си чрез публични митинги, медиите и чрез други средства; кампанията бе проведена мирно, за което имат значителна заслуга всички партии; Централната избирателна комисия успя да организира достоверен изборен процес, който осигури възможност на практика на всички българи в страната да упражнят правото си на глас.

На Избори 1990 година 

БСП постигна уникална изборна победа

Тя стана единствената управлявала посткомунистическа партия от Източна Европа, която категорично спечели първите свободни многопартийни избори след преломната 1989 г., през която всички останали такива партии бяха победени от опозиционните партии и коалиции. Този факт предизвика удивление и най-различни спекулации относно причините за победата на БСП. "Ню Йорк таймc" на 12 юни с.г., в специална кореспонденция от София, озаглавена "Развитие в Европа: гласуването в България шокира опозицията", отбеляза: "Независимо от това, че българските комунисти изоставиха старото си име и отслабиха хватката си върху икономическия и политическия живот, тяхната победа представлява прецедент - за първи път управляваща марксистка партия се състезаваше в многопартийни избори и ги спечели след падането на комунистическата власт, започнало в Източна Европа през миналата година". 

Какви са посланията, които днес, 30 години по късно, ни отправя победата на изборите през юни 1990 година? Ето поне следните пет:

1. На Националната кръгла маса БСП успя да постигне пакет от осем споразумения, две декларации и един Етичен кодекс за провеждане на изборите за 7-ото ВНС, които осигуриха резултатите от изборите да бъдат признати за свободни и демократични, независимо от кампанията, подета от СДС за оспорването им тутакси след тяхното приключване. Кръглата маса нагледно показа, че партията е способна открито да дискутира и да печели дебатите в условията на остро противопоставяне на позициите и при твърде неблагоприятна обществена среда, като при това в резултат се постигат взаимно приемливи договорености. Умение, което е наложително да си припомним в сегашния момент.

2. И на Кръглата маса, и в предизборната кампания БСП съумя 

да се докаже пред широки среди в обществото

като политическа сила, която последователно се стреми към постигане на съгласие в името на общонационалните, а не на партийните си интереси, че желае да даде възможност за ново начало в развитието на страната въз основа на волята на народа. Красноречиво доказателство за това е обстоятелството, че получените от БСП 47,15% от редовно подадените гласове, при над 90% участие в изборите, отразяват вота на 2 887 766 избиратели! 

3. Благодарение на тази своя политика БСП не само не загуби, а напротив - допълнително разшири броя на своите членове в условията именно на развихрилата се яростна антикомунистическа кампания от страна на СДС: за 60 дни - в периода от 1 април до 1 юни 1990 г. - в Българската социалистическа партия бяха приети нови 24 804 социалисти, от които 13 210 жени. Същевременно през същия период партията напуснаха 5484 души. От началото на 1990 г. нови членове на БСП бяха станали общо 33 884 души, или почти два пъти повече, отколкото за цялата предходна 1989 г. Както отбеляза навремето в. ДУМА от 8 юни с.г., като се има предвид, че на 1 април 1990 г. БСП е наброявала 986 434 социалисти, може да се предположи, че милионният член на партията е бил приет в седмицата след 24 май. Очевидно хиляди хора, неприемани в миналото, пожелаха да станат членове на партията именно в момента, когато тя се отказа от монопола си върху властта, и то в обстановката на крайно изостреното политическо противопоставяне.

4. Тук следва специално да се отбележи ключовата роля на вестник ДУМА от онзи период, когато по общо признание успя да надделее в двубоя с електронната медия - посинялата Българска телевизия. Вестникът се превърна във феномен, обект на специално внимание и анализ от специализираните медийни наблюдатели, като уникален пример за силно въздействащо печатно издание. От позициите на последователно ляв вестник, отстояващ позициите си на обективна и демократична журналистика, ДУМА стана носител на страстна полемика в полза на обединителната, истински демократична лява алтернатива за страната. 

5. БСП се доказа и като политическата сила, способна да привлече широка парламентарна подкрепа извън рамките на собствената си парламентарна група - приемането на Конституцията на 12 юли 1991 г. стана с подкрепата общо на 314-те народни представители, сложили подписа си под основния закон, уреждащ България като демократична, правова социална държава. Днес БСП отново е призвана да се докаже като основен фактор, отстояващ конституционните основи на държавността, като при това печели подкрепа и признание и в парламента, и сред широки среди извън партийните членове и симпатизанти.

Днес, в новите реалности на коронакризата, променила из основи начина ни на живот, икономиките и обществата, страната се изправя пред ново решаващо предизвикателство: 

да изработи дългосрочен национален план

който да решава едновременно три възлови задачи - да преодолява последиците от кризата, да трансформира икономиката в отговор на социално-екологичния императив, както и да преодолява демографския срив и дълбоките разломи в обществото. 

В тези нови условия пролича, че съгласието на национално равнище е нужно да придобие ново качество - това на солидарността. Оказа се, че тя, солидарността, е не просто задължителна, а направо животоспасяваща. Което съвсем нагледно опроверга засипалите ни вече няколко десетилетия съждения за примата на индивидуалното, за егоистичното начало като крайъгълния камък на човешкия прогрес и личния просперитет.

В тази светлина БСП е длъжна да отстои именно солидарността като ръководното начало и силата за такъв вид преобразувания, които да отговарят на интересите на огромното мнозинство от хората, а не, за пореден път, на олигархията. Нека пред 50-ия конгрес този дълг определи съдържанието на отчетно-изборната кампания и на изборите за ръководни органи на партията, които да са годни да поведат борбата за нов път на развитие на България!

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 4838

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 5933

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 6064

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 4902

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 4332

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 4045

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 4229

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 4747

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 4845

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 4726

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 4681

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ