05 Ноември 2024вторник22:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА БГНЕС

Провокация и дипломация

Всички очакват премиерът Кирил Петков да постигне пробив в отношенията с РС Македония

/ брой: 11

автор:Валентин Георгиев

visibility 1236

Валентин ГЕОРГИЕВ


Ако има тема в обществото ни, по която да е налице всеобщ политически консенсус, това определено е позицията на страната ни, свързана с евроинтеграцията на Северна Македония. Потвърди го и последният КСНС при президента, въпреки рекордните 6 часа, които продължи заседанието, и факта, че не произведе по-различна новина. Затова и интервюто със заместник-помощника на държавния секретар на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар, дадено пред "Гласът на Америка", изправи българите на нокти. 

От него македонска медия роди поредната провокация, според която Ескобар е заявил, че "посолството на САЩ в София работи с българското правителство по въпроси, свързани със зачитането на правата на македонското малцинство в България". 

Низ от случайности?

Случайно или не, изявленията на американския политик идват ден по-късно след нашия консултативен съвет, чиито представители, се наложи да минат под карантина, изтълкувано от някои като "да се "покрият", след като шефът на парламента Никола Минчев се оказва позитивен с КОВИД-19. 

В резултат на това бе съобщено, че планираното за 18 януари посещение на премиера Кирил Петков в Скопие се отлага (впоследствие датата отново бе потвърдена, защото срокът на карантината у нас бе съкратен). Всичко това породи различни съмнения, въпроси и спекулации. 

Излиза, едва ли не, че САЩ са обещали на Скопие да ги вкарат в ЕС, а нежеланието на София да отстъпи от позицията си ги е разгневило до крайност. Но българската Конституция не признава наличието на национални малцинства. 

Има и друго странно съвпадение - малко преди изявлението на Габриел Ескобар,  северомакедонският президент Пендаровски съобщи, че ще се срещне с нерегистрираната у нас организация ОМО "Илинден", която претендира за представителство на македонците в България. Предвидена била среща с осем души от Гоце Делчев, Благоевград и Сандански.  

От интервюто на Ескобар разбираме още, че за него е неприемливо предложението на Слави Трифонов за отпадане на визите за страната ни в замяна на премахване на ветото към Скопие. Помолен да коментира изказването на лидера на партия "Има такъв народ", той казва: "Отмяната на визите е съвсем отделен въпрос от разговорите ни за Северна Македония. Има много условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да могат страните да се класират за програмата за премахване на визите и, за съжаление, това не може да бъде договорено."

Ескобар заявява, че е говорил с Франция за преговорите за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз и че смята, че споразумение може да бъде постигнато скоро.

"Процесът на присъединяване на Северна Македония към ЕС трябва да бъде решен от Европа. Ние обаче силно подкрепяме кандидатурата на Северна Македония за ЕС, смятаме, че тя свърши страхотна работа, тя вече е европейска държава, културно и исторически европейска държава. Затова искаме да видим процесът да започне възможно най-скоро", казва Ескобар.

Уточнението - ден по-късно

САЩ подкрепят усилията на правителствата на България и Република Северна Македония да работят заедно, съвместно с ЕС, за разрешаване на двустранните проблеми, заяви за БНТ в писмен отговор американското посолство в София 24 часа по-късно. 

От там уточняват, че интервюто с Ескобар е "породило някои погрешни схващания относно политиката на САЩ в региона". "Правителството на САЩ не е повдигало споменатите малцинствени въпроси пред българското правителство. Нашите дискусии с българското правителство са фокусирани върху нашата обща визия за по-силна, по-просперираща и обединена Европа чрез интеграция на всички нейни части, включително Западните Балкани."

БНТ пък уточнява, че разполага със запис на пълното интервю, където се чува, че думите "македонско малцинство" фигурират във въпроса на журналистиката, а не в отговора на Ескобар. Той отклонява въпроса към посолството на САЩ у нас и заявява, че САЩ и България имат ползотворно и важно сътрудничество. 

А случайностите не спират дотук. Още една новина се появи същия ден - президентът Стево Пендаровски... отложи за неопределено време планираната среща с представители на ОМО "Илинден-Пирин" и ОМО "Илинден". Като причина е посочена пандемията, но македонското издание "Независен" коментира, че това е очевиден опит да не се изостря ситуацията преди посещението на българския премиер Кирил Петков в Скопие. 

Впоследствие обаче се оказа, че е възможен  вариант на налагане на санкции срещу България заради нейното вето върху започване на преговори за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз. Позицията бе заявена от републиканския конгресмен Клаудия Тени пред редакцията на "Гласът на Америка" за Северна Македония. "Не съм сигурна дали санкциите в момента са подходящи като вариант, но биха могли да бъдат. Това е нещо много ефективно, особено ако те продължават да създават пречки и излъчват негативизъм спрямо Северна Македония и Албания", каза тя пред македонците. Конгресменът заявява още, че българското правителство трябва да третира уважително всички малцинства, включително македонското...

Реакциите

Официална реакция на институциите у нас за интервюто на Ескобар и поредните провокации на Скопие няма. Ще посоча три мнения обаче, които ме впечатляват. 

Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки директно и открито обвини американското посолство, че си позволява натиск за признаване на македонско малцинство в България: "Те смятат, че, гонейки своя интерес на Балканите, трябва да приемат веднага Македония срещу интереса на България, защото така щели да изгонят Русия от Балканите. Това е дълбоко невярно, защото влиянието на Русия ще продължи и през членството на Македония в ЕС." Според него ако правителството ни се поддаде на тези тези, ще падне.

Според социолога Първан Симеонов по темата за Северна Македония няма статукво-промяна. Няма лоши и добри. Има национална позиция и толкоз. Позицията на 44-тия парламент, колкото и лош да е той, е добра, след като е българска позиция. Това е много силен знак. "Чета резултатите от КСНС като победа на президента Радев. Наложи се  неговата твърда линия, която напоследък още се втвърди... Въпросът е при толкова силен знак от страна на президента какво ще прави Кирил Петков в Скопие. Дали няма да търси някакъв баланс? Да видим."

Да си кажем истината - България не трябва да прави абсолютно нищо по казуса с Република Северна Македония. Нищичко. Ние сме държава член, а РСМ - държава кандидат, казва Николай Облаков, главен редактор на платформата "Консерваторъ", цитиран от "Труд". И добави: "А ако и Европейският съюз се държи все едно ситуацията е обратната, могат да вървят по дяволите! Всъщност това е страховито лицемерие, след всичките призиви за "солидарност", "единство" и "обща външна политика". Каква "обща външна политика"? ЕС е неспособен да застане на страната на свой член и то в дребен (в геополитически план) спор с държава, която не е член. Тази "обща външна политика" сигурни ли сме, че е точно европейска, a не продължение на нечия чужда?"

И все пак - Петков е на официално посещение в Скопие днес. С него са още министърът на външните работи Теодора Генчовска, на транспорта и съобщенията Николай Събев и зам.-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин. Наша делегация отива там, не обратното, както би трябвало да бъде. Дали ще има някакъв напредък от тази визита и в чия полза, тепърва ще разберем.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ