Такса смет може да поскъпне седем пъти
/ брой: 143
От началото на следващата година общините трябва да въведат нова методика за изчисляване на такса смет. Тя ще се изчислява на принципа замърсителят плаща.
"Проблемът не е локален, а национален", заяви пред Радио Пловдив зам.кметът на града Иван Стоянов.
Според изчисленията на някои общини цената на таксата за битови отпадъци /ТБО/ може да скочи до 7 пъти в някои населени места. Усилията на местната власт в Пловдив са насочени увеличението да бъде ограничено поскъпването, което не може да бъде избегнато, стана ясно от думите на зам.- кмета.
"Пловдив също не е изолиран случай", коментира Стоянов и припомни, че общината е обявила нова обществена поръчка за почистване на града за 107 милиона лева, която е напълно съобразена с новите изисквания, както и поръчка за доставка на нови автономни контейнери.
Той поясни, че освен Наредбата на МОСВ от 13-ти април тази година няма друга нормативна база, по която общините да работят, като затова настояват за допълнителни разговори и разяснения.
"Един от начините за минимализиране на поскъпването на ТБО е въвеждането на разделно събиране от домакинството до рециклиращата организация", каза Иван Стоянов.
По думите му в момента общините са изцяло зависими от организациите, които предлагат разделно събиране, а не получават и стотинка от продуктовата такса, което трябва да се промени. За да се намали такса смет, трябва да се въведат и други потоци за събиране на боклука - за плоско стъкло, за биоразградими отпадъци, за гуми, за строителни отпадъци, за едрогабаритни отпадъци, за които масовата практика е да се поставят до контейнерите, но от догодина това ще натовари етажната собственост с по- голяма такса за отпадъци.
"В новата методика трябва да се обхванат и ромските квартали. Там трябва да се въведе изнесена сепарираща инсталация, където да се разделя отпадъкът, за да се намали количеството му", предложи Иван Стоянов.