05 Ноември 2024вторник19:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зад фасадата

Парадоксите на германското обединение

/ брой: 225

автор:Андрей Пантев

visibility 3878

На 3 октомври Германия отбеляза празника на своето обединение през 1990 г. В съдбата на "двете Германии" през ХХ век има много парадокси. Веднага след Втората световна война и дори преди тя да е свършила, има един съветник на Рузвелт - Хенри Моргентау, който изобретява формула за бъдещето на Германия. В тази формула на германска територия се предвиждат тучни пасища, където да пасат тиролски крави, Германия да стане страна производител само на селски и млечни продукти и която да бъде обезличена като гаранция за световния мир. Получава се обаче точно обратното.
Колкото и парадоксално да звучи, възходът на Германия до голяма степен се дължи и на това, че започва Студената война. Парадокс е, че едрият бизнес в Германия спечели от нейната милитаризация при Хитлер, той спечели и от възстановяването и ремилитаризацията й след Втората световна война. Това показва, че тя трябваше да бъде измислена както контрабаланс на съветското влияние в Европа и като опора на Запада. Третият парадокс е, че Германия с всичките й концлагери, душегубки, факелни шествия и прочие продължаваше да бъде приемана като част от Запада, докато Русия, която в крайна сметка счупи черепа на нацистката власт, продължаваше да бъде гледана като варварски Изток. Това до голяма степен свидетелства, че една предварителна щампа на културно-историческото политическо и стопанско разединение на Европа продължаваше и след тази война.
Още един парадокс е, че независимо от това, Сталин след войната е за запазването на Германия. Защото и той, само че с обратен знак, е смятал, че Германия може да бъде контрабаланс на пълното американизиране на Европа. Сталин е изпитвал подозрения към самите англичани, които ще търсят реванш за загуба на своите колонии. Но без да се правя на прозрителен пророк, аз смятам, че Де Гол не би приел обединението между ГДР и Западна Германия, защото тя става прекалено силен фактор в средата на Европа. От друга страна - поредният парадокс е, че в Германия, която се приема за лидер на Европейския съюз и за най-зачитана страна в Европа, днес има стотици американски бази, като че ли в илюстрация на това, че не всяка страна е толкова могъща, колкото се възприема.
Още една странност е, че през 90-те години, когато се решава обединението на Източна със Западна Германия, зад тази кауза застават Горбачов и САЩ. Има една теория даже в българската историография, че Берия е бил готов, още докато Сталин е жив, да продаде, така да се каже, държавата ГДР в името на по-плътното сътрудничество с останалата част на Европа и с американците включително. Колкото и парадоксално да звучи, ако приемем, че някога планът Маршал доведе до възстановяването на Германия, то рухването на Горбачов играеше роля на втори план Маршал за икономиката на Западна Европа. Всичките тези фирми и други институции, които заляха не само България, но и цяла Източна Европа - от дънките до шаловете и всички други видове продукти, изиграха ролята на една подхранваща инжекция за застаряващата и вехнещата западноевропейска икономика. Можем да напомним, че те изляха тук стари коли, макдоналдси и всичко друго, което нямаше къде да отиде, и всичко това в известна степен съживи тази икономика.
Влиянието на САЩ днес се проявява още по-агресивно, особено е видно то в политиката на Меркел, като започнем от санкциите срещу Русия и стигнем до смяната на Ирина Бокова с Кристалина Георгиева. Историята, в която употребиха България с тези две жени, стана възможна заради отблъскващата българска черта на слагачество. Зад тази история не стоят български интереси и едва ли има дори един човек сред най-обикновените хора като мен да мисли, че това е самостоятелно решение на българското правителство, без значение  откъде идват този подтик и тази интифа.
В момента каква е ролята на Германия в Европа? Разбира се, че на посредник на американската политика, но германците имат добро основание за това. Благодарение на тази американска политика след Втората световна война за поразително кратък срок Германия отново се завръща със своята прочута индустриалност във всички сфери. Парадоксалното е, че това става възможно благодарение на факта, че тази държава се превръща във витрина на противопоставянето между Изтока и Запада на европейския континент.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 599

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 534

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 595

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 502

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ