Бъсеску нарече Борисов гъсеница
/ брой: 10
Няма грешка, заглавието е вярно. Разочарован от вестта, че членството на страната му в европейското безвизово пространство Шенген се отлага, Бъсеску каза по румънската национална телевизия, че "Румънците няма да стоят като гъсеници" пред големите държави в ЕС. (В някои български медии гъсеници беше неправилно преведено като червеи.) "Няма да допуснем да стоим като гъсеници, както ни съветват мнозина, защото те са големите в ЕС. Да, големи са, но 22 милиона румънци имат право на уважение", каза Бъсеску на 6 януари. Това е точният превод, румънският ми е почти като майчин език.
С това изказване Бъсеску си разчиства сметките с Бойко Борисов, чиято тактика, вероятно по съвет на класната му наставничка Ангела Меркел, беше именно да се гърчи като гъсеница, или казано по нашенски, да мълчи като комунист на разпит. Борисов не взе отношение нито по време на абсолютно дискриминационите масови експулсии на български и румънски роми от Франция, така и по обстоятелството, че благодарение на казуса Шенген, Франция и Германия започнаха да променят правилата на играта в ЕС. На това се противопоставиха Полша, Румъния, но не и България.
Известно е, че Париж и Берлин обвързаха темата за членството в общото безвизово пространство с механизма за проверка и наблюдение над България и Румъния. Комисията, която е пазител на европейските договори, потвърди, че между двете неща няма правна връзка. И въпреки това Борисов остави Меркел и Саркози да създават опасни прецеденти за Евросъюза, за ужас на много страни, които се опасяват от тази отворена кутия на Пандора точно преди дискусиите за дългосрочния бюджет на ЕС. Впрочем и по този въпрос България няма позиция. Или е готова, неизвестно защо, да подари подкрепата си на големите държави.
Румъния през цялото време показваше характер, даже в определени моменти в излишък. Например, когато външният министър Теодор Баконски заплаши, че щом механизмът за наблюдение и проверка се запазва за неговата страна, Букурещ няма да пусне Хърватия в ЕС без подобни юзди. Имаше и други изхвърляния на Баконски, но Бъсеску, който е силният човек в Румъния, накрая обяви, че страната му няма да отива на такива крайности.
През целия този период Букурещ гледаше с презрение тактиката на Борисов, която беше да не дразни големите, белким му се усмихнат. Борисов си въобразяваше, че България може да изпревари Румъния за Шенген. Нещо, което поначало е абсурдно, защото България и Румъния вървят в пакет за Шенген.
Но усмивки нямаше, а развръзката беше плачевна. Оказа се, че всъщност Румъния е изпълнила изискванията за Шенген, но не може да влезе заради България. Така че няма "конгратюлейшънс, Борисов", има "сори Румейния заради блъди Бългерия".
Ето в какъв контекст дойде репликата на Бъсеску. Той не спомена името на Борисов, но подтекстът е крещящо ясен. Не мога да се сетя за толкова голяма обида, изречена от лидер на една страна от ЕС по отношение на друг европейски лидер.
Но Борисов няма полезен ход. Той може само да регистрира обидата, да се настрои още по-негативно към Букурещ и толкова.
Има двама Бойко Борисовци. Единият е добре известен на българите, винаги е навсякъде, тоест по всички телевизионни канали, и за всяко нещо има тежка и категорична присъда.
В европейските среди обаче Бойко Борисов е незабележим, тих, без становище. Срещите на върха са му скучни, ако може, би бягал от тях, за да гледа мачове по телевизията. Освен това той вече разбра, че в този клуб едно ръкостискане с Меркел и няколко разменени думи със Саркози чрез преводач не означават нищо. Особено ако преди това случайно си обидил Саркози, като си казал пред българска медия, че за всичко е виновно предишното правителство, защото не е купило френски фрегати.
За разлика от България в ЕС има значение какво говориш. У нас Борисов казва, че подслушва всички министри и така е правилно, за да ги държи в напрежение. Министрите приемат това за нормално, повечето медии у нас - също, коментатори обсъждат скандала "Уикилийкс" вместо СРС-тата, анализатори разглеждат пъповете си. Но в много столици от ЕС държавниците четат за случващото се в България и си създават едно напълно категорично и завършено мнение за българския премиер Бойко Борисов.
Не знам дали Борисов ще спечели президентските избори, било директно или чрез свой кандидат. Никак не е сигурно, защото подкрепата за ГЕРБ върви само в една посока. Но ако все пак успее, прогнозата ми е, че от поста, който ще запази за себе си, няма да се занимава с европейски въпроси. Негативните натрупвания вече са прекалено много и срещите на върха за него вече са непоносима тегоба.
Бъсеску просто заби последен пирон в ковчега на Борисов като европейски лидер.