НАП закрива банковите гишета в офисите си
Близо 1,4 млрд. лв. са платени през виртуалния и физическите ПОС терминали на приходната агенция за 12 месеца
/ брой: 168
През следващите две седмици предстои закриване на банкови гишета в офисите на Националната приходна агенция (НАП), в които все още има такива. Според приходната агенция това няма да се отрази на клиентите, тъй като те имат няколко начина за плащане и погасяване на своите задължения, без да дължат такси.
Близо 1,4 млрд. лв. са платени през виртуалния и физическите ПОС терминали на НАП от началото на август м.г. до края на юли 2024 г., съобщиха от НАП. За същия период чрез устройствата в офисите на приходната агенция и през е-услугата на НАП за плащане с карти (т.нар. виртуален ПОС) без такси са извършени повече от 2,2 млн. трансакции.
Потребителите могат да погасят задълженията си с дебитна или кредитна карта във всеки офис на НАП чрез монтираните там ПОС терминални устройства, както и чрез електронната услуга "Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане". Тя е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) в Портала за електронни услуги.
При плащането чрез виртуалния или физическите ПОС терминали на НАП не се дължат такси и то се отразява в данъчно-осигурителната сметка на клиента веднага, без обичайното забавяне при банков превод. Изключение правят плащанията на задължения, които са в процес на принудително изпълнение (например глоби от КАТ и др.), чието погасяване се отразява след допълнителна обработка и отнема повече време.
Друг начин за плащане на задължения към приходната агенция е по банков път, като от 2 октомври миналата година това става само по новите банкови сметки на НАП в БНБ. Всяка от тях е предназначена за погасяване на определено задължение - данъци, социалноосигурителни и здравни вноски, вноски за ДЗПО и вземания, подлежащи на принудително събиране от публичен изпълнител, и др. Това улеснява значително гражданите и бизнеса, които вече плащат по определената сметка съответния вид задължение, независимо към коя структура на НАП са регистрирани по постоянен адрес или адрес на управление.