Традиция
"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София
Над 30 самодейни колектива и много индивидуални изпълнители от всички краища на България участваха в тазгодишните фестивали
/ брой: 217
Двадесет и четвъртият фестивал за патриотична и антифашистка песен "Сребърни чучулиги" и Двадесет и първият фестивал на фронтовата песен "Альоша" по традиция се проведоха на 9 ноември в София. Съорганизатори на проявата са Българският антифашистки съюз и Фондация "Устойчиво развитие за България" с участието на Национален организационен комитет.
Фестивалите бяха почетени от много официални гости и въодушевена публика. Сред тях бяха: Деян Дечев, член на Националния съвет на БСП и народен представител от ПГ "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА", Иван Таков, председател на Градския съвет на БСП, Анастасия Кабанова, втори секретар и съветник по културата в Посолството на Русия в България, Бечо Якимов от Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, контраадмирал Петър Странчевски - председател на клуб "Военни моряци" към Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Крум Лазаров, председател на Славянското дружество в България, Светла Струмина, представител на Синдиката на българските учители и др.
Прозвучаха приветствия от Атанас Зафиров, председател на БСП, Н.Пр. Елеонора Митрофанова, посланик на Руската федерация в Република България, Златан Стойков, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, доц. д-р Иван Сечанов, председател на Съюза на ветераните от войните в България, Милен Чакъров, председател на НД "Русофили", проф. д-р Захари Захариев, председател на Федерация за приятелство с народите на Русия и ОНД, Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, и Тимур Дудаев, представител на "Россотрудничество" в България, директор на РКИЦ.
И двете фестивални прояви ежегодно привличат широк кръг любители на песента и предоставят възможност за израз не само на музикален талант, но и на гражданска позиция в защита на мира, историческата памет и правда, патриотизма, с почит към героите, борили се и отстояли нашата Свобода. Стотици хиляди песни са посветени на тези теми и продължават да се пеят, слушат и да се предават от поколение на поколение. Тази година във фестивалите участваха повече от 30 самодейни колектива и много индивидуални изпълнители от всички краища на България във всички възрастови категории. Имаше и специални гости от Молдова - заслужилата артистка Наталия Барабанщикова и нейните талантливи ученици от музикално студио "Рапсодия".
Представянето на участниците беше оценено от авторитетно жури в състав: Милен Тотев - председател, и членове: Лозан Такев, проф. Стоян Ангелов, Богдан Траков и Красимира Джартазанова.
С много радост, вълнение и вдъхновение изпълнителите излизаха на сцената и пяха песни, посветени на любовта към Родината, на мира и живота без фашизъм и война, на славната ни героична история и почитта към нашите освободители. Ярки бяха изпълненията на хоровете: "Планинарска песен", "Арфа", "Червена роза", вокална група "Славянка", детска вокална група "Домисолка", индивидуалните изпълнители: Тиаго Костадинов, Александър Доя, ансамбъл "Мравалжамиери" при студио "Рапсодия", Вера Плешко, танцов колектив "Шмель", вокална група "Угърчински славей" и др.