04 Септември 2024сряда13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Деца просят навън

/ брой: 156

автор:Ева Костова

visibility 1671

Деца просят навън. Те не играят. Те протягат ръка. Сигналите за това зачестяват в летния сезон. Само през първото шестмесечие на тази година просещите деца са с 45 на сто повече. Не само в София, но и в цялата страна. От Държавната агенция за закрила на децата отново съобщават, че социалните работници не могат сами да се справят с проблема, че трябва да се координират действията на всички ангажирани институции по места, за да има реални резултати. Как точно да стане координацията не е много ясно... 

Проблемът с това социално насилие се повтаря всяка година. Обявява се тревога, но всичко е ден до пладне, особено когато държавата се тресе по всички линии. Предполага се, че зад просията има организиран нещо като профсъюз със своите тартори. Но тези босове обикновено остават безлики и трудно уловими, за да бъдат дадени на съд. 

А дали само организираната мрежа вкарва децата в просията и ги кара да продават малки предмети и балони, да мият стъкла на коли по най-натоварените улици? Близо 40 на сто от децата на България са търпели материални лишения за 2019 г. Родителите на всяко четвърто дете не могат да му купят книга, за над 17 на сто няма пари за рождения ден, 26 на сто нямат втори чифт обувки... И децата носят дрехи втора употреба или доизносват подарени им неща от приятелски семейства. Ядат некачествени храни като всички. Те трудно сменят прашните жеги с ваканция на море или планина, тъй като милион българи тази година остават без почивка поради безпаричие. Така се стига до тъжната национална статистика - според НСИ 30 на сто от децата в България са в риск от бедност. От там отбелязват, че ситуацията е в пряка връзка с положението на родителите им. Над 1,6 милиона българи живеят в бедност.

Казват, че на богатите всичко им е бедно - и градинарят, и гувернантката, и домашната помощничка... На бедните обаче и децата им са бедни. Кой ще им върне детството?

Войници на САЩ нападнати в Турция

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 169

Дигитални ограничения за децата в Швеция

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 169

Мицотакис отпусна помощи под натиск

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 169

Накратко

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 169

Изборни безумия

автор:Юлия Кулинска

visibility 151

/ брой: 169

Курската битка - десетилетия по-късно

автор:Боян Бойчев

visibility 142

/ брой: 169

Ако тази авантюра продължи, Киев ще загуби 12 елитни бригади

visibility 126

/ брой: 169

Нова пенсионна реформа чука на вратата

автор:Аида Паникян

visibility 145

/ брой: 169

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ