18 Ноември 2024понеделник10:23 ч.

Най-спешните икономически мерки на служебния кабинет

На вниманието на всички протестиращи срещу монополите, партокрацията и бедността

/ брой: 64

автор:Иван Ангелов

visibility 2659

Най-сетне, след дълго произволно протакане, президентът обяви състава на служебното правителство, което ще оценяваме тепърва според неговата работа. Тревожи ме обаче, че той му очерта програма, достатъчна за два нормални мандата от по 4 години. Възлага му "да задава насоките за бъдещето". Това е абсурдно! Този президент изглежда не е наясно със задачите на служебния кабинет.
Тревожи ме и изявлението на новия премиер "за протестиращите и мълчаливото мнозинство". Това е стар трик на политиканите да противопоставят хората. Той изглежда не е чул и разбрал в Париж мощния социален тътен от България и се преструва на неосведомен, че 75-80% от българите подкрепят протестите, макар да не участват пряко в тях.
Предлагам на протестиращите да поискат от президента да постави следните задачи на служебното правителство:
- Първо и най-важно - да подготви и проведе честни и демократични избори на 12 май 2013 г. Това е главно негово задължение по конституция. Основната работа ще бъде извършена от Централната избирателна комисия (ЦИК). Като се има предвид, че в сегашния състав на ЦИК, на РИК и на СИК и в техните ръководства доминират представителите на ГЕРБ, протестиращите да настояват да имат свои представители в тях и при преброяването на гласовете. Трябва да се подменят и областните управители и техните заместници, които също са от ГЕРБ.
- Второ, да води текущите държавни дела. И това е задължение по конституция. Служебно правителство не може да задава насоките за бъдещото развитие и да поема дългосрочни ангажименти, обвързващи следващите правителства на България.
- Трето, тъй като ние сме в дълбока икономическа, финансова, социална и политическа криза, да предприеме следните спешни мерки в отговор на исканията и на огромните очаквания на хората, които не налагат наличието на действащо Народно събрание:
1. Да започне цялостна проверка на всички монополи в България от създаването им досега. В зависимост от резултатите от проверката да предприеме произтичащите действия по адрес на самите монополи и на евентуални виновни лица при пълна публичност. Тази работа да се продължи и довърши бързо от правителството след изборите.
2. Да провери договорите (и анексите) за приватизация на електроразпределителните дружества (ЕРД) по време на правителството на Сакскобургготски и на продажбата на остатъчните дялове през 2012 г. и да провери цялостната им дейност досега. Ако се установят очевидно неизгодни за България клаузи в договорите и системни груби нарушения в дейността им, да се пристъпи към разваляне на договорите и търсене на наказателна отговорност от виновните лица при пълна публичност.
3. Да провери и публикува договорите и анексите към тях за ТЕЦ "Марица изток" 1 и 3 и ако се установят очевидно неизгодни за България клаузи договорите да се анулират и да се търси наказателна отговорност от виновните лица при пълна публичност.
4. Да провери работата на топлофикационните дружества и на "Софийска вода" през последните десетина години, формулите за изчисляване на сметките за крайните потребители и да вземе произтичащите мерки.
5. Да прекрати веднага приватизацията на важни обекти (БДЖ "Товарни превози", ВМЗ-Сопот и др.) и на други обекти в монополни и социално ориентирани дейности, докато новото Народно събрание актуализира държавната политика по приватизацията. Същото важи и за концесиите.
6. Да преработи формулата за определяне цената на електроенергията, като от нея отпаднат квотите за развитието на нови източници на енергия, за по-високите цени на изкупуваната енергия от ТЕЦ "Марица изток" 1 и 3, а също и да бъдат намалени рязко таксите за пренос през разпределителната мрежа. Да се преразгледа целесъобразността от включването на цена за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. Стимулирането на развитието на нови източници на енергия да се поеме от европейските фондове и от бюджета. За целта да се направят веднага постъпки пред Европейската комисия. Да не се изключват ТЕЦ-ове от енергийния микс, работещи на местни въглища, защото това ще предизвика голяма безработица на миньори, железничари и работещи в други свързани дейности. Ако се приложат предлаганите мерки, е възможно ново значително намаление на цената на електрическата енергия от началото на април или май 2013 г.
7. Да направи цялостна проверка на дейността на ДКЕВР, на Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите, Комисията за регулиране на  съобщенията от създаването им досега и да се вземат произтичащите мерки. Да се преразгледат техните функции и да се обновят с нови хора.
8. Да се открият досиетата на така наречения преход. За целта да започне веднага цялостен преглед на недвижимото имущество (къщи, вили, земя и други подобни у нас и в чужбина) на най-забогателите българи през последните двадесетина години. Да се поиска от тях да докажат произхода на парите, с които е придобито имуществото, и за платените данъци върху тези доходи. В зависимост от резултатите от проверката, която навярно ще завърши след изборите, да се предприемат съответните действия, като обществото бъде информирано за това.
9. Да изработи и приложи програма за финансово подпомагане на най-бедните граждани, ползващи централно отопление, считано от 1 януари 2013 г. Също такава програма да се изработи за подпомагане на най-бедните граждани за използвана електрическа енергия. За малките потребители да се прилага по-ниска цена от нормалната.
10. Да направи незабавна проверка на завареното състояние в държавните и общинските финанси, на техните взаимоотношения с бизнеса и гражданите и да публикува резултатите от нея.
11. Да прекрати всички процедури и действия за строителство по черноморското крайбрежие и в планинските курорти извън населените места, до изработването на осъвременена държавна политика в тази област.
12. Да индексира заплатите и пенсиите от 1 април 2013 г. с натрупаната инфлация от юли 2009 г. досега, която е 12,5%, а не 9,3%.
13. Да повиши от 1 април 2013 г. минималната работна заплата на 350 лв. месечно.
14. Да повиши от 1 април 2013 г. с още 20 лв. всички пенсии до 200 лв. месечно след индексирането им.
15. Да осигури от 1 април 2013 г. хранителни ваучери за най-бедните с месечен доход до 180 лв. на член от домакинството.
16. Да повиши от 1 април 2013 г. с 50% детските добавки до две деца в семейство.
17. Да предприеме крути мерки за подобряване събираемостта на данъците, особено на ДДС и акцизите, за ограничаване на контрабандата и сивия сектор. Това е много важно, защото събираемостта на данъците спада в смутни времена, като сегашното.
18. Да отмени незабавно плановете на старото правителство да закупи самолети-изтребители - втора или трета употреба, които ще струват между 600 и 800 млн. лв. Сега не е време за подобни покупки.
19. Да направи преглед на състоянието на общинските болници и неправилно закритите да се възстановят. Да се погрижи за планинските и граничните райони, където болниците и училищата са своеобразна социална котва за ограничаване на обезлюдяването им.
20. Да провери състоянието на работите в Националната здравноосигурителна каса, да вземе мерки за отстраняване на евентуални нарушения и наказване на виновните лица.
21. Да вземе бързи мерки за защита на българското земеделие срещу нелегален внос на плодове, зеленчуци и други продукти от съседни и други страни.
22. Да предостави допълнителни субсидии за 2013 г. на БАН, Селскостопанската академия и някои университети, спрямо които се провежда политика на финансово задушаване през последните 3-4 години.
23. Да възобнови незабавно работата на Съвета за тристранно сътрудничество. Да се осигури квота от наблюдатели в този съвет за представители на гражданските движения. Всички мерки по икономическата и социалната политика, които засягат интересите на гражданите, да се вземат само след консултации с този съвет.
Възможно е някои да възразят, че това са извънредни, скъпи и прибързани мерки и че не бива да се предприемат. Ще се пуснат в действие и клишетата за "популизма", за нарушаването на "финансовата стабилност", за "срива на валутния борд" и т.н. Който прави това, явно не е научил нищо от протестите! Отговорът е прост: извънредната кризисна ситуация в страната налага извънредни антикризисни мерки, които не заплашват финансовата стабилност, но помагат за възстановяване на социалната стабилност. Многократно предупреждавах през последните години, че финансовата стабилност е важна, но социалната стабилност е не по-малко важна. Който абсолютизира едната, разрушава другата, а с това и двете заедно. Нужен е разумен баланс между тях. Предлаганите мерки допринасят за постигането му.
Тези мерки ще изискват по-големи бюджетни разходи от предвидените в бюджета за 2013 г. Те могат да се осигурят от фискалния резерв (ако има ресурс) или от емисия на държавни облигации на вътрешния пазар. Търговските банки са високо ликвидни и успехът на емисията е сигурен. Това превишение ще се уреди с предстоящата цялостна преработка на бюджета за 2013 г. от новото Народно събрание и правителството.
Предлаганите тук мерки ще бъдат последвани от още по-радикални промени, които ще трябва да извърши новото Народно събрание и правителството. Те ще се нуждаят от допълнителен финансов ресурс. Освен от данъчните и неданъчните приходи 18,4 млрд. лв., предвидени в бюджета за 2013 г., допълнителни ресурси могат да се получат от:
- Извънредни мерки за подобряване събираемостта на данъците, особено на ДДС и акцизи..................1,2 млрд. лв. (+10%)
- Съкращение на текущите разходи в бюджета
за 2013 г. с 10%.........................................................0,7 млрд. лв. (-10%)
- Въвеждане на умерено прогресивен данък
върху доходите на физическите лица.....................0,1 млрд. лв. (+4%)
- Въвеждане на умерено прогресивен
корпоративен данък..................................................0,2 млрд. лв. (+13%)
- Плътно придържане към 3% бюджетен
дефицит, вместо предвидения 1,3% за 2013 г.......1,4 млрд. лв.
Общо...........................................................................3,6 млрд. лв.

Числата в скоби показват размера на увеличението или намалението в сравнение с предвиденото в бюджета за 2013 г.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 2103

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 2154

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 2125

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 2224

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 2113

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2289

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2271

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 2274

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 2180

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 2042

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ