11 Септември 2024сряда22:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Белград бие отбой?

Сърбия ще предложи размяна на територии и стол в ООН на Косово

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 2307

Белград планира да предложи на Прищина  териториална размяна - част от Южна Сърбия за Северно Косово. Това съобщи ДПА, цитирайки белградския вестник "Блиц", който от своя страна се позовава на сръбски дипломатически източници.


За да направи офертата си по-привлекателна, Сърбия, подкрепена от съюзничката си Русия, ще спре блокадата на Косово в ООН, твърди изданието.  В районите на Южна Сръбия, за които се твърди, че ще бъдат предложени, живее предимно албанско мнозинство, докато сърбите доминират в Северно Косово. И двата района са невралгични и с голям потенциал за нестабилност.


Косово е бивша провинция на Сърбия с 90% албанско население, която обяви независимост през 2008 г., девет години след като НАТО прогони сръбските сили за сигурност оттам, за да сложи край на войната, напомня ДПА.


Повечето западни страни и съседите признаха Косово, но Сърбия, благодарение на правото на вето на Русия, досега блокира Косово да получи място в ООН и да стане пълноправна страна.


Дипломатически източници заявиха пред "Блиц", че Белград смята предстоящото решение на Международния съд, който обсъжда сръбското оплакване срещу сецесията на Косово за добър момент за издигането на инициативата за размяна на територии. Неангажиращото решение на  Международния съд в Хага, смятано за подходящ момент за призив от Белград за нови преговори за Косово, се очаква около 22 юли, според ДПА.


Междувременно председателят на комисията по външната политика в сръбския парламент Драголюб Мичунович заяви, че приемането от Европейския парламент на резолюция за Косово, с която се призовават членките на ЕС, които не са признали независимостта на Косово, да направят това, е засилване на натиска от страна на привържениците на отцепването на Косово, предаде ТАНЮГ. В четвъртък Европарламентът прие с гласовете на 455 депутати резолюция за Косово, с която призовава членките на ЕС, които не са признали едностранната независимост на Косово, да го направят. Против бяха 150 депутати. Косово  е признато за независима държава от 22 членки на ЕС. Пет страни - Гърция, Кипър, Румъния, Испания и Словакия, не са признали новата държава.


Мичунович подчерта, че трябва да се изчака краят на юли и мнението на Международния съд в Хага за законността на обявената независимост на Косово и тогава "да се прави реална политика".


Политическият директор на сръбското външно министерство Борко Стефанович направи оценката, че резолюцията има декларативен и политически, а не задължителен характер. Стефанович отрече информациите в отделни медии, че Сърбия е получила сигнали от САЩ и западните си партньори да "успокои страстите" около Косово. Според него  можело да се очаква "в най-кратък срок да започнат преговори между Белград и Прищина за бъдещия статут на Косово".

България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 583

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 1686

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 882

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 1328

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ