Скачени съдове
/ брой: 93
Евгени ГАВРИЛОВ
Българите теглят спестяванията си от банките, показват данните на БНБ към края на март тази година. Само за три месеца депозитите до 1000 лева намаляват с близо 98 000 броя. Спад има и при влоговете от 1000 до 2500 лева - те са намалели с над 39 000 броя, както и при тези от 2500 до 5000 лева, които са с 10 166 броя по-малко. И още един факт. Според данни на НСИ изтеглените спестявания, които допълват семейния бюджет на българите, са се увеличили с 27% в рамките на една година.
Спестяванията, инфлацията и бедността са като скачени съдове. Белите пари за черни дни, които българинът е свикнал да къта, се топят като лански сняг в ситуация като днешната - на рязко поскъпване на живота, което логично сваля и без това невисокия ни жизнен стандарт. А не е толкова далеч времето, когато предишните управляващи пишеха оптимистични стратегии за развитието на икономиката и как за десет години ще стигнем средноевропейското равнище на богатство. Добре, че от време на време от Института за икономически изследвания при БАН правят анализи, които категорично показват, че ако държавата ни продължава да се развива със същите темпове с ръст от 3-4% годишно, а сега в кризисните години и с по-малко, ще бъде необходим половин век за това, за което "експертите" от ГЕРБ предвиждаха само 10 години.
Логично възниква въпросът на кого да вярваме. Отговорът е съвсем прост - на джоба си. Според Глобалния индекс по конкурентоспособност на Световния икономически форум покупателната способност на хората у нас е на половината от средната за Европа, като за последните години се е увеличила едва с 2,5%.
Според световната класация за ръст на цените Worldwide Cost of Living на EIU София е втора по поскъпване на живота през последните години. По-голям ръст на цените отбелязва само един град - Нумеа в Нова Каледония. В столицата цените на хранителните стоки започват да се доближават до тези в западноевропейските градове. Нищо не се казва обаче за доходите ни. При тях за подобно доближаване не може да става и дума. Напротив, те и в момента се различават средно 4-5 пъти. А за ножицата между цени и доходи има понятие - бедност. За нея грижа имат скачените съдове.