19 Ноември 2024вторник01:40 ч.

Спас Михайлов:

Фирми-фантоми пречат на законния погребален бизнес

Новият проектозакон предвижда сериозни глоби за нелегитимните, казва говорителят на Съюза на погребалните фирми

/ брой: 257

автор:Деси Велева

visibility 3086

СПАС МИХАЙЛОВ е собственик на погребална фирма в Благоевград. Работи в бранша от 19 години. Завършил е "Организация и методика на празници и граждански ритуали". Преди настоящата си дейност се е занимавал с радостни ритуали. Организирал е ритуалите по сключването на 2800 брака. В момента е председател на Контролния съвет и е говорител на Съюза на погребалните фирми у нас.
 

"Необходимо е да се раздели погребалната от траурно-обредната дейност, т.е. задължителните от съпътстващите услуги"


- Г-н Михайлов, кой е отговорен за сивата икономика в траурния бизнес?
- Вече почти 20 години погребалната дейност е оставена на самотек в ръцете на местната власт. Тя се регламентирана основно с наредби от общинско значение, които са различни за всяка община. Единственият общ нормативен акт за дейността на фирмите за погребални услуги е една наредба от т.г., която засяга само санитарно-хигиенните норми и поддържането на гробщините паркове. В нея е споменато какъв да бъде транспортът, колко време след смъртта може да се извърши самото погребение и повече регламентира медицинската дейност. Този регламент обаче не е достатъчен. От дълго време работим за уеднаквяването на нормите в цялата страна.
Преди 10 години например градове на 20 км един от друг имаха коренно различни нормативни актове. Така общинските предприятия, освен че станаха монополисти, създадоха възможности за развитие на сивата икономика. В момента общините имат правото да определят гробните места. Така  всеки клиент с повече финансови възможности може да си избере гробно място срещу съответното нерегламентирано заплащане. Парите отиват в нечий джоб и така се насърчава сивата икономика.
- Тогава каква според вас трябва да е ролята на общинските предприятия, които се занимават с траурни дейности?
- Всяка община, която иска да предоставя такава услуга, трябва да създаде търговски дружества, за да стане оператор на пазара. Необходимо е и да се разграничи административната от търговската дейност, извършвани от общините. В момента на много места те са смесени и това създава проблеми. Тези наши искания са записани в предлагания от нас законопроект за погребалната дейност. Той се разглежда в правната комисия на Народното събрание и имаме основание да смятаме, че е налице политическа воля за приемането му.
Проектът ще позволи разделянето на погребалната от траурно-обредната дейност. С други думи, се разграничават задължителните от съпътстващите услуги. Погребалнаната дейност включва актосъставяне, поддържане на гробищните паркове, осигуряване на ковчег, транспорт и изкопаване на гроб. Това трябва да се върши от общината. Тя и сега има много отговорности, като охрана например. Но след като се допускат вандалски прояви, чупене на паметници, значи тя не си върши работата. 
Всичко останало, което може да се плаща и да създава конкуренция на пазара, би трябвало да се извършва от фирми, независимо дали те ще са общински или частни. Ние не искаме привилегии, а само еднакви правни възможности за развиване на дейността ни.
- След като обвинявате общинските администрации в нелоялна конкуренция, сигнализирали ли сте за нередности в съответните институции?
 - Фирми от бранша са водили неведнъж дела в съдилища и са подавали сигнали в Комисията за защита на конкуренцията. Част от тях са за въвеждането на някакви измислени такси от общините. Ако например се обърнете към общинския обреден дом, няма да ви искат такса за съответната услуга. При положение, че сте наели нас, ви наказват и ви налагат разни нерегламентирани такси.
Друг проблем е, че общините не допускат катафалки на частни фирми в гробищните паркове. Навътре се продължава с нещо като електрокар. Общинските предприятия не разрешават и каменоделски услуги в рамките на гробищата. Затова делата ни са основно срещу общините. Мога да кажа, че фирмите ги печелят в почти 100% от случаите.
- В предлагания от вас законопроект включен ли е въпросът с възможността за създаване на частни гробищни паркове? Каква е позицията на съюза за идеите за концесионирането им?
- В проектозакона сме записали, че гробищата са публична общинска собственост. Според нас и дума не може да става за частни гробища. В момента се използва пролука в Закона за вероизповеданията, според която различните вероизповедания могат да строят гробищни паркове. Сега има един частен - "Бояна парк", но доколкото знам, в него има разрешение само за урнополагане. Относно концесионирането - категорично не го приемаме, затова алармираме, че то е заложено в проектозакон за публично-частното партньорство, предложен от Министерския съвет и приет на първо четене от Народното събрание.
- Какъв е начинът за ограничаване на дейността на нелегитимните фирми в погребалния бранш?
- Задължително е едно министерство да поеме целия контрол на погребалните дейности и то да си взаимодейства със здравното и финансовото министерство. Освен това трябва да се създаде национален регистър в МРРБ на фирмите, занимаващи се с погребални услуги. Списъците с легитимните предприятия трябва да бъдат достъпни и изнесени дори в гробищните паркове. За да попаднеш в регистъра, трябва да отговаряш на определени изисквания, като да имаш офис, персонал на трудов договор с определено образование и квалификация. Смятаме, че всяка фирма трябва да е член на браншова организация. Така всеки ще може да види кой има право да осъществява тази дейност. Затова проектозаконът е важен и необходим за всички участници в този пазар. Това е и вариантът фантомите в бранша да отпаднат. Някои колеги ги наричат "копърки", те също са част от сивата икономика.
- Къде са тези "копърки" и как работят?
- Ще дам конкретен пример. Вие имате починал близък и в района на съответната болница някакъв човек с папка започва да ви предлага траурни услуги. Той няма офис, стои на тротоара и дава само номер на телефон, а вие не може да му потърсите отговорност по-късно. Но за да си осъществи дейността този фантом и за да ви намери като клиент, е нужно някой да му даде допълнителна информация. За тази цел нерегламентираните фирми работят с цялата верига от шофьори на линейки, санитари, лекари. Те пък получават своите комисиони за услугите. У мен самия не може да се породи съчувствие към вас като ползвател на услугите на фантомите в този случай. Ние също си патим от тези тротоарни фирми, защото, след като организацията на погребението не се получи, вие си правите негативни изводи за всички фирми от бранша.
- В предложения законопроект предвиждат ли се санкции?
- Да, записани са санкции и глоби за онези фирми, които не са регистрирани в МРРБ като оператор на погребални услуги. Ако продължат да работят въпреки това, те ще бъдат санкционирани с хиляди левове и ще им се забрани да осъществяват дейност.
- След като още няма регистър на законните фирми, как човек да разбере коя е легитимната? Може ли да се ориентира по предлаганата цена за едно погребение и ако тя е твърде ниска, значи има нещо нередно, така ли?
- Всеки може да потърси списък на фирмите в браншовите организации. Или поне да види, че има офис, а не е тротоарна. В нашият съюз например членуват 48 фирми и техните адреси могат да се намерят в интернет. Колкото до цената - няма минимална, средна или максимална цена в тази дейност. Има над 50 различни услуги, които могат да се изискат и заплатят според възможностите и желанията на клиента. При тъжните ритуали е като при радостните. Никой не може да каже и колко е минималната или средната цена за една сватба - тя зависи от гостите, менюто и т.н.
- Преди седмица антимафиоти разбиха престъпна група, опитвала със сила да наложи монопол над фирми за погребални услуги в Бургаския регион...
- Става дума за рекет на фирми, които може би си плащат някаква такса, за да могат да работят. Но това е конкуренция между нерегламентирани фирми. Чувал съм, че борбата за пазар в тази тъмна сфера е довела до палене на катафалки и на офиси.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ