18 Юли 2024четвъртък16:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще искаме спиране на евронаказанието за вредни емисии

/ брой: 188

автор:Веселка Венкова

visibility 2586

Очаква се през 2013 г. пределните норми за емисии от прах и серен диоксид, създавани от големите горивни инсталации, да бъдат спазени, съобщи вчера след заседанието на МС екоминистърът Искра Михайлова. На базата на тези показатели България ще иска спиране на наказателната процедура, започната от ЕК. Глобите в такива съдебни процедури в ЕС са много сериозни и се измерват с десетки милиони евро, каза министърът на екологията.
Търсят се възможности да бъде спазен допустимият максимум на емитиране за азотните оксиди от тези инсталации. Това може да стане само с ползване на енергия от ВЕИ източници и намаляване на работата на ТЕЦ-овете, каза Михайлова.
Министерският съвет прие вчера доклад, изработен от МОСВ и Министерството на икономиката и енергетиката, за намаляване на емисиите на вредни вещества, създавани от големи горивни инсталации. При присъединяването към ЕС България се е съгласила да спазва определени тавани от тези емисии. Те се отнасят за два периода от 2008-2011 година и след 2012 г. Следят се емисиите от серен диоксид, азотни оксиди и на прах. За първия период България трайно надхвърля тези допустими максимални нива, въпреки тенденцията за намаляване, посочи Искра Михайлова.
Експерти на двете ведомства са имали редица срещи с представители на големите горивни инсталации за спазване на нормите. Причините за нарушенията са липсата на инвестиции в пречиствателни инсталации и в значително използване на ТЕЦ-овете спрямо предходни периоди, каза Михайлова. Представителите на тези мощности са се съгласили да приемат мерки спрямо емисиите на серен диоксид и на азотните оксиди, а за праховите частици нормата ще бъде спазена. Целта на мерките, които те ще предприемат, е да не се стига да крайни действия, като затваряне на централи, допълни тя. Проблемът със серен диоксид може да се подобри с повишаване нивото на сероочистката и ползване на въглища с по-малко съдържание на сяра. С използването на модерна технология ще се постигне намаляване на азотните оксиди, посочи Михайлова.
 

2615 лв. на месец са нужни за издръжката на 3-членно семейство

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 135

Държавните фирми в България не са ефективни

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 135

Увеличават се фалитите на компании

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 135

Ще говори със София, но с редовен кабинет

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 135

Гърция със спешни мерки за цената на тока

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 135

Макрон прие оставката на премиера Атал

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 135

Тайван да си плаща за отбраната

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 135

Диагнозата на държавата

автор:Александър Симов

visibility 498

/ брой: 135

Денят на бръснача

visibility 464

/ брой: 135

Ганьо е победим, само ако бъде смачкан

visibility 476

/ брой: 135

Подводните камъни на външното оценяване

visibility 446

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ