Повод за раздор
/ брой: 91
Евгени ГАВРИЛОВ
Спрените руски доставки отново направиха актуална темата за шистовия газ в България. През 2012 г. парламентът наложи безсрочен мораториум върху проучванията и добива на тази суровина. Забраната дойде след протести на еколози заради опасения за околната среда. Въпреки това, след като "Газпром" спря доставките на газ, канадската "Трилион Енерджи" подновява проучванията за природен газ и петрол край Добрич, в блок "Вранино".
Не е учудващо, че, както по много други теми, българското общество е разделено и по въпроса за шистовия газ. Въпреки съществуващите рискове добивът на шистов газ в страната е безопасен заради геологичните особености на българската територия и разположението на отделните земни пластове, твърдят учени от Геологическия институт при БАН. Според тях основната причина за екологичните проблеми в САЩ, причинени от добива на шистов газ, е малката дълбочина, на която се намират находищата. Докато в Щатите тя е под 2 километра, българските залежи са изключително дълбоки, от 3 до 4 км в подземните недра. Тази дълбочина предотвратява евентуалното замърсяване на подпочвените води.
Но... Не е известно и какви ще бъдат например разходите на вода и енергия за добив на единица шистов газ. Освен това не е доказано категорично и че включването на шистов газ в пазарния микс от енергийни суровини ще доведе до падане на цената за крайния потребител. Това зависи от добитите количества, както и от технологията на сондиране.
Всеки добив уврежда сериозно природната среда. За да бъдат неутрализирани щетите, държавата трябва да прави съответните разходи. Готова ли е България за това?
Темата набира скорост, но все още е извън парламента. Министър на околната среда в правителството е Борислав Сандов. През 2012 г. той беше един от лидерите на протестите срещу шистовия газ. Сандов зае поста като съпредседател на Зеленото движение, което е част от ДБ. Известно е неговото мнение, че шистовият газ не е решение за диверсификация и мораториумът не трябва да пада. Останалите участници в коалицията все още не са изразили официална позиция по проблема, но не е трудно да се прогнозира, че той ще бъде пореден повод за раздор.