Ново "Топенерджи"
/ брой: 86
Евгени ГАВРИЛОВ
Напоследък у нас отвсякъде се носи миризмата на газ. И последните два дни не направиха изключение. Парламентът отдели в сряда специално извънредно заседание заради спрените газови доставки от Русия. Половин ден от трибуната се лееха общоизвестни факти. Че сегашното управление е заварило пълна зависимост от "Газпром", че предишната власт се е отказала от 70% от азерския газ, който беше на 1/3 от цената на "Газпром", че тръбата за връзка с Гърция, за която се говори от 10 години, още не е довършена. И т.н., и т.н. Логично е човек да се попита: Какво от това? Отговорът е еднозначен: Нищо.
Общо взето, историята се повтори и вчера в резиденция "Бояна", където имаше среща на енергийни министри от региона. Няколко цитата оттам. "Единственият начин, по който можем да компенсираме негативните развития, е да се обединими, да осъзнаем, че диверсификацията, оптимизацията и всички други възможности за синергия помежду ни са налице", каза премиерът Кирил Петков. Според него "енергийните миксове на нашите страни могат да бъдат оптимизирани още по-добре за по-голяма ефективност на разходите".
А зад тези протоколни общи приказки се крият реалните факти, които се премълчават. Появиха се информации, че още на 18 април "Булгаргаз" е знаел, че вече няма договор с "Газпром". Съвсем умишлено две седмици почти дружеството не е правило нищо и не е информирало никого, даже и потребителите на суровината, за това. Станалата нарицателна фирма "МЕТ" пък е резервирала капацитет на остров Ревитуса за година напред. В същото време цяла пролет Полша нагнетяваше газ в хранилищата си. Сега те са пълни над 80%, а България продаваше и опразваше хранилището в Чирен, за да имаме сега там газ за... 42 дни. И то при лятно ниво на потребление.
Ефектът от откъсването на България от "Газпром" тепърва ще се види. Остават обаче въпросите за цената на алтернативния газ, както и за посредниците, които ще го доставят. Затова не трябва да се изключва и възможността страната ни да преживее пак аферата "Топенерджи", но в нов вариант. При който "Булгаргаз" ще изчезне за сметка на други доставчици, близки до властта.