ГЛОБУС
Помощ или... бизнес
Благородството или парите движат хуманитарни организации, спасяващи нелегални мигранти?
/ брой: 134
Всеки ден се получават информации за спасени в Средиземно море от кораби на хуманитарни организации мигранти. Със скандали те успяват да акостират или в Италия, или в Малта. След това други европейски страни щели да поемат грижата за тези мигранти. А корабите се връщат да спасяват поредните "удавници".
Само преди няколко години ролята на НПО в спасяването на мигрантите не беше особено голяма, днес обаче именно те вадят от морето над 50% от мигрантите. Откъде обаче тези доброволци имат пари за корабите си?
Преди година италианският прокурор Кармело Дзукаро директно обвини хуманитарните организации, че помощта им съвсем не е безкористна. Според него те помагат на трафикантите, които се занимават с прехвърлянето на мигранти през Средиземно море в Италия. Според Дзукаро има дори основания да се твърди, че те често работят в пряка връзка с организаторите на престъпния бизнес по прехвърлянето в Европа на живата стока. Версията на прокурора е, че с корабите на хуманитарните организации се свързват трафиканти от либийска територия, предупреждавайки ги за изпращането на нова лодка с мигранти. И тогава корабите на доброволците включват прожектори, за да им покажат пътя.
Дзукаро не е първият, който поставя този въпрос. Още през 2016 г. някои медии публикуваха разследване, в което се твърдеше, че трафикантите и хуманитарните организации, спасяващи мигранти в морето, често работят заедно. Обърна се внимание, че корабите на тези организации идват прекалено близко до бреговете на Либия, че обажданията с молби за спасяване идват направо от лодките на криминалните превозвачи, а понякога направо от територията на Либия.
А през януари 2017-а Фронтекс в свой доклад упрекна хуманитарни организации, че отказват да сътрудничат с полицейските структури, а присъствието им толкова близо до либийския бряг е очевидна примамка за трафикантите. Освен това Фронтекс подчерта, че в оперативния център на бреговата охрана на Италия постъпват значително по-малко обаждания, отколкото преди. А в същото време далеч кораби на НПО докарват в страната по-голям брой спасени в морето.
Тъжната истина е, че мигрантите от нестабилни райони са нова златна мина за престъпните мрежи, занимаващи се с контрабанда на оръжие и наркотици в Европа. От бизнеса с бежанците се печели дори повече. Този бизнес генерира около 3 млрд. евро годишно, твърдят експерти.
От своя страна хуманитарните организации са категорични, че няма да спрат да спасяват хора. Те се възмущават от приетите от италианското правителство мерки да не допускат нелегални мигранти на територията на страната. Яростни критики летят и към всички, опълчили се на идеята Европа да стане пристан на всеки вярващ, че Старият континент наистина е обетованата земя. Логично е всеки човек да мечтае за мирен, спокоен и хубав живот. Земята обаче не е справедливо място. Милиони хора по света бягат от война, глад и безработица. Десетки хиляди от тях умират или изчезват безследно при пътуването им към "по-добрия живот". Въпреки говоренето за "вълни" от африкански мигранти, опитващи да прекосят Средиземно море, броят на хората, запътили се към Европа, е идентичен с този на хората, мигриращи от една африканска страна в друга. Хиляди от тях умират или изчезват по време на пътуването си в Африка. Със сигурност тези хуманитарни организации биха помогнали много повече, ако бяха принудили собствените си правителства да спрат да продават оръжия на африкански диктатори, да не подхранват корупцията в тези страни и да помогнат на здравеопазването и образованието там.
Другото наистина намирисва на бизнес, при това много мръсен.