17 Ноември 2024неделя01:00 ч.

Спортът през 2010 г.

И този път борците ни отсрамиха

/ брой: 300

автор:Марин Милашки

visibility 2758

През изминаващата година българските спортисти спечелиха 251 медала от международни състезания. Сред отличниците са екзотични за нашите ширини спортове - сумо с 29 отличия, самбо с 26, таекуондо 21. Бройката обаче е смешна. Ние отдавна не сме спортна нация. Преди 20 г. толкова бяха само медалите от балкански първенства. Но и тези отличия са ни много, защото с трици маймуни не се хранят.
Светлините на прожекторите са насочени към борбата. Тази година борбата е един от малкото спортове, които си организираха Топ 10, защото разполагат с нужния ресурс. Очаквано, Спортист №1 стана световният и европейски шампион Станка Златева. Тя триумфира и в България, и на Балканите, а даже и в женския свят на борбата. Зад нея в родния спорт се нареди свободнякът Михаил Ганев, който грабна златото на Мондиал-а в Москва. Мишо обаче го сполетя лошия късмет на Коледа - получи 5 прободни рани в габровска дискотека и докторите 2 часа се бориха за живота му. През 2010-а България има 3-ма световни шампиони, а освен Златева и Ганев, злато донесе и класикът Христо Маринов. Нeизвестното момче от Стара Загора пребори великия руснак Алексей Мишин върху собствената му черга и по този начин обърка звездите. Да, но у нас той бе пренебрегнат, Ицо остана №4 в анкетата за Спортист на годината, защото там "запазено" място имаше за Ваня Стамболова. Варненката донесе на българите сребро в бягането на 400 м с препятствия от европейското по лека атлетика в Барселона и бронз в "гладкото" бягане на 400 м от световното в зала в Доха, Катар. Реверансът към "Царицата на спорта" донесе на Ваня малко изненадващо място в Топ 3.

Себастиан Фетел (Гер) стана най-младият пилот, спечелил титлата във Формула 1

Във волейбола имаме живо доказателство, че липсата на пари изобщо не е пречка малка България да ражда спортисти от световна класа. Затова и 7-ото място на световното в Италия беше прието като значителен провал Цялата подготовка на националния отбор тази година се насочи именно към силно представяне на Мондиал-а. Жертвана беше дори Световната лига, която селекционерът Силвано Пранди използва за обиграване на състава. България беше в кръга на фаворитите, когато световното стартира през октомври, но загуби от Франция и Чехия на старта ни пратиха в тежък поток. Последва един абсурден мач с Бразилия, за който предварително се знаеше, че големият печеливш всъщност ще бъде този, който загуби. Така резервите ни надиграха световните звезди на "Селесао", които обаче не си дадоха никакъв зор и сътвориха една срамна имитация на игра. Българите искаха да играят в този мач и го направиха, за разлика от световните шампиони, които се страхуваха да срещнат силния отбор на Куба преди финала. Липсата на мъжество у бразилците окончателно лъсна, когато те дори отказаха да си признаят, че са симулирали. В крайна сметка надеждите на България за медал приключиха с драматична загуба 2:3 гейма именно от Куба, а титлата спечелиха срахливците от Бразилия. Провалът доведе до смяна на Пранди и поста му пое Радостин Стойчев, който натрупа репутация начело на италианския Тренто. Радо спечели миналата седмица световното клубно първенство за 2-ри пореден път, но още се дърпа от горещия стол, въпреки подкрепата на шефа на федерацията инж. Данчо Лазаров. Известна утеха за провала на мъжете беше 2-oто място на младежките ни национали на европейското в Беларус. Успех, който ни кара да вярваме, че България ще бъде водеща сила във волейбола още дълги години. Иначе ЦСКА направи дубъл с титлата и купата от първенството като стана и първият български тим, прескочил предварителната група в Шампионската лига, макар че отпадна във II фаза от Ресовия (Пол).
Във футбола Литекс стана шампион не без съдийска подкрепа. Ловчанлии обаче се провалиха и в квалификациите на Шампионска лига, и в баражите за Лига Европа. В групите на втория по сила турнир попаднаха само Левски и ЦСКА, след като и носителят на купата Берое отпадна още в пресявките. Очаквано, двата ни гранда останаха последни в групите си. Левски обаче завърши със 7 т., след като в София победи Генк (Бел) и Спортинг Лисабон и направи злощастен хикс с Лил (Фр).
"Червените" успяха да се наложат единствено над Рапид във Виена и останаха с 3 т.
През лятото се проведе Световното първенство, в което триумфира Испания, след като на финала победи Холандия с 1:0. Героят беше Андрес Иниеста, който вкара единственото попадение в продълженията. 3-ото място остана за Германия, който в малкия финал сломи Уругвай. В Шампионска лига пък над всички бе Интер, воден от Жозе Моуриньо. За 2 години португалецът изгради отбор, който първо отстрани Барселона на 1/2-финал, а след това разби Байерн Мюнхен на финала. В първото издание на Лига Европа шампион стана Атлетико Мадрид, който излъга лондонския Фулъм.

Скандалите обаче продължиха с пълна сила

и през тези 12 месеца. В редица родни федерации се води явна борба за власт. Когато напрежението ескалира, започва да кипи и в медийното пространство. Враждуващите фракции се замерят с обвинения, според които всички заслужават да отидат зад решетките. После се оказва друго. Но е факт, че само през декември Министерството на спорта назначи финансови ревизии в бокса, кънките и стрелбата заради гръмки изявления за злоупотреби. Първенци по скандали са щангите, чието финансиране е прекратено, докато се водят дела за легитимност. Национален отбор не съществува заради 11-те наказани за допинг, но пък се нароиха федерации по вдигане на тежести, които станаха вече 3. 16-годишни щангисти ни отсрамиха на Първите младежките олимпийски игри в Сингапур. Боянка Костова и Георги Шиков спечелиха 2 титли, но за тях няма финансиране. Почти сигурно е, че наши тежкоатлети няма да бъдат допуснати на игрите в Лондон 2012. Какво остава за двамата таланти, освен да приемат някоя чуждестранна оферта? И никой няма право да ги вини в липса на патриотизъм или че се продават за пари. Такъв избор вече направиха Величко Чолаков и Иван Стоицов. Последният ни олимпийски медалист и последният ни световен шампион в щангите избраха да отидат в Азербайджан при Янко Русев.
Уви, от спортното ни министерство

реакцията беше само констатацията

че не могат да осигурят исканите от щангистите средства за подготовка, потупване по рамото и пожеланията, макар и с половин уста, за успехи, но вече за новата им "родина". Какъвто избор направи и най-добрият ни плувец Михаил Александров. Той отдавна беше забравил, че е българин, но вече се гордее с американското си гражданство. За новата си родина Мишо стана световен шампион в мъжката смесена щафета на САЩ 4х100 м. И други плувци живеят и се готвят в чужбина и може би затова, в равносметката им през годината блестят 13 национални рекорда, макар и поставени само в сериите на големите първенства. Отсрами ги най-вече ветеранът Петър Стойчев с бронз от световното в открити води и десета световна купа по плувен маратон.
Когато не върви у нас, в бокса избират друга алтернатива - професионалния ринг. Така след като цяла година се оплаква, че федерацията не плаща, европейският първенец при най-тежките Кубрат Пулев-Кобрата стана профи и продължи да мачка наред - 10 победи от 10 мача. Световният шампион Детелин Далаклиев също намери вратичка в правилника да се бие за пари, но без да губи аматьорския си статут.

Професионализъм на семейни начала

е формулата за успеха в тениса. Фамилиите на състезателите инвестират в тях, като продават имоти, апартаменти, ценности, с надеждата някой ден да си върнат вложеното. Своя пробив през 2010-а направи Цвети Пиронкова. Пловдивчанката стана първата българка, стигнала полуфинал на "Уимбълдън", а после завърши годината като 35-а в световната ранглиста на WTA. Цял свят стискаше палци за нашето момиче на 1/4- финала срещу Винъс Уилямс (САЩ). Едва тогава и България разбра, че има голяма тенисистка. Забележителен прогрес направи Григор Димитров, който спечели 6 "Чалънджър"-a и се изкачи от 350-о до 106-о място. От новата година Гришо ще атакува най-платените турнири на АТР и тези от Големия шлем. Но по-важното в постиженията на Цвети и Гришо е тяхната социална страна. Стотици млади тенисисти започнаха да тренират още по-усърдно, а още по-голям брой деца хванаха ракетите за първи път.
Иначе Игрите в Канада бяха блестящи, макар че стартът им беше помрачен от смъртта на грузинския участник в спускането с шейни Теймураз Габашвили

21-aта Зимна олимпиада се проведе между 12 и 28 февруари. 86 комплекта медали бяха раздадени в 15 дисциплини. Без претенции да бъдем изчерпателни, ще споменем няколко постижения, с които ще бъдат запомнени игрите в Канада. В алпийските ски Боде Милър най-накрая стигна до титла след 12 години чакане. Той спечели суперкомбинацията, при това с уникално каране в по-слабата му дисциплина - слалома. Към днешна дата това е и последната победа в кариерата му. Точно обратното важи за Виктория Ребенсбург (Гер). На 19 г. тя току-що прохождаше в Световната купа, когато хвърли бомбата и грабна олимпийска титла в гигантския слалом. В кралската дисциплина - спускането за мъже, със златото се окичи Дидие Дефаго (Швейц). Неговият сънародник Симон Аман също беше сред героите на Игрите. Той обра и двете титли в ски скоковете и така дублира постижението си от Солт Лейк Сити 8 г. по-рано. Норвегия пък премина границата от 100 медала в историята на зимните олимпиади, като Марит Бьорген стана най-титулуваният спортист във Ванкувър с 3 златни, 1 сребърен и 1 бронзов медал.
 Във Формула 1 Себастиан Фетел (Гер) стана най-младият световен шампион в историята. Сезонът беше изпълнен с драми и обрати, в които петима пилоти си разменяха местата в челото след всеки кръг. Макар и спечелена в последния старт, титлата на Фетел не може да бъде поставяна под съмнение тъй като пилотът на Ред Бул постигна 5 победи и 10 полпозишъна, за да изпревари в крайното класиране Фернандо Алонсо (Исп) и Марк Уебър (Авл).
В световния шампионат по мотоциклетизъм друг 23-годишен младеж спечели титлата. Хорхе Лорнесо (Исп) сякаш дойде от друга планета, завършвайки сезона с 9 победи и още 7 подиума. Задачата му беше улеснена допълнително от тежките падания на Валентино Роси (Ит) и Дани Педроса (Исп). Заради контузиите и двамата не успяха да покажат на 100 процента на какво са способни.
В рали шампионата Себастиан Льоб (Фр) за 7-а поредна година е шампион и явно му писна вече да печели, защото обяви, че смята да се оттегли след края на следващия сезон. В същото време друг именит шампион - Карлос Сайнц, ще запомни 2010-а с първата си победа в маратона за издържливост, наречен рали Дакар.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ