Свалят на 130 км максималната скорост по магистралите
На скоростните пътища тя ще бъде ограничена до 110 км/ч
/ брой: 73
Максималната скорост на магистралите в България ще бъде намалена до 130 км/ч, вместо досегашните 140 км/ч. Това ще стане, ако бъде приет правителствен законопроект за промени в Закона за движение по пътищата, внесен в парламента. С него се предлага пpeдлaгa дa бъдe oгpaничeнa cкopocттa и пo т.нар. cкopocтни пътищa - oт 120 км/ч нa 110 км/ч.
"Безопасността на движението по пътищата се влияе силно от скоростта на движение на превозните средства. Превишената и несъобразена скорост е причина за една трета от ПТП със загинали в Европейския съюз. По данни на Европейския съвет за транспортна безопасност повече от 2100 човешки живота могат да бъдат съхранени всяка година, ако средната скорост на придвижване по европейските пътища се намали само с един километър в час", пише в мотивите към законопроекта.
"Средно около 8% от всички загинали в пътни инциденти в ЕС губят живота си вследствие от ПТП, възникнало на автомагистрала. В България, в периода от 2010 г. до 2022 г. по автомагистрали са загинали 561 души. С увеличаването на максимално допустимата скорост на 140 км/ч през 2012 г. и разширяването на магистралната мрежа в страната броят на загиналите по тези пътища като дял от всички загинали се увеличава от 3-5% на 9-10%.", посочват в мотивите. Обяснява се, че през 2021 г. трагичният пътен инцидент с автобус АМ "Струма", при който загинаха 46 души, е повишил този дял до 13%.
С изключение на Германия, където по-голямата част от магистралите има единствено препоръчителна максимална скорост от 130 км/ч, само в България и Полша има максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч.
С проекта се въвеждат нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението. Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани чрез техническите средства на електронната система на АПИ.
Предвидени са и нови принудителни административни мерки - временно отнемане на шофьорската книжка до решаване на въпроса за отговорността за всички нарушения, които законът наказва с отнемане на свидетелството за управление. Въведена е също така промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишаване от право на управление на МПС, така и на размера на глобите.
Предлага се и 17-годишните да могат да вземат книжки, за да могат да шофират, но задължително с придружител.