18 Ноември 2024понеделник16:00 ч.

Разумът срещу сърцето

Утре шотландците ще решават бъдещето си, какъвто и да е вотът, след него Британия ще е силно променена

/ брой: 215

автор:Галя Кларк

visibility 2544

Осемнадесети септември дойде. Времето за размисъл свърши, утре шотландците ще гласуват дали да се отделят от Обединеното кралство Великобритания. Междувременно се случиха няколко важни неща -

Предвидиха трусове за банките

Икономическото светило от САЩ проф. Пол Кругман каза с изплашена физиономия, че отделянето на Шотландия ще е грешка, това ще създаде огромни проблеми за банките. Кой ще ги финансира и с какъв процент от БВП, попита той и даде пример с банките в Ирландия, когато в кризата бяха рефинансирани с 40% от БВП. Шотландците не харесват Лондон по някакви причини, но при финансовата криза след независимостта, ще чакат именно Лондон да ги спасява, е уверен той. Друг щатски професор му опонира, че ЕС ще ги спасява. Кругман обаче твърди, че банковият съюз в ЕС е фикция, не работи. Няколко банки, воглаве с Bank of Scotland вече заявиха, че ще изтеглят централите си от Шотландия след отцепването. Гуверньорът на Банк ъф Ингланд Марк Карни все предупреждава за опасностите, но няма кой да го чуе. Към предупрежденията се присъединиха и големи корпорации и вериги магазини като ASDA и John Lewis. Очевидно е, че ще бъдат закрити много работни места, което ще допринесе за упадъка на икономиката на Шотландия. Според шефове на вериги магазини ще се повишат цените вследствие на отцепването. Това е блъф, защо ще се повишават, ядосаха се шотландците от кампанията "Yes". Има стотици работни места, които зависят от членството в Обединеното кралство, твърди Алистър Дарлинг, лидер на кампанията на юнионистите.

Молби на колене в последната минута

Тримата "амигос" навестиха спешно Шотландия преди няколко дни и започнаха да й се молят на колене. "Амигосите" както ги наричат шотландците, са тримата основни политически лидери - представители на управляващите, Дейвид Камерън и Ник Клег и на опозицията - Ед Милибанд. Камерън дори проля сълза, когато ги призова да не се цепят - "Не заради мен, не заради консервативната партия, която не обичате, а заради страната". Шотландското знаме се развя в Уестминстър. Великобритания демонстрира, че обича Шотландия и не иска да е без нея. Да, но всички тези молби се отразиха точно обратното на шотландските националисти. Според Алекс Салмънд това е паническа стъпка, която само ще допринесе стотици да гласуват с "да". Мнозина англичани се ядосаха на политическите лидери - според тях е било по-добре да оставят шотландците да излязат от съюза и да си теглят последствията от бъдещите проблеми. Истина е, че политическите лидери се намесиха в последния момент, проспаха цялата година. Някак бяха уверени, че привържениците на съюза ще надделеят. Дори проявиха известно снизхождение. Сега видяха, че положението е почти изпуснато и се събудиха. Доста късно. Тези трима лидери са силно непопулярни и си изиграха зле картите, допуснаха много грешки. В Шотландия мразят консерваторите от дълго време, обвиняват Маргарет Тачър, че е разбила индустрията им. Шотландските лейбъристи на свой ред са разцепени - някои са в кампанията "No", начело на която е лейбъристът шотландецът Алистър Дарлинг, но има и мнозина, които ще гласуват "Yes" и така ще подкрепят националиста Алекс Салмънд. И бившият премиер лейбъристът Гордън Браун ги моли също да не се отделят. 

Пропагандата

Пропагандата на двете кампании "Yes" и "No" продължи и тези дни, въпреки че от дни тече гласуване по пощата, при което вече има доста хора, които са гласували. Има и много колебаещи се. Интересното е, че при въпрос как ще гласувате, ясни са главно отговорите "да", за отцепване. Останалите с "не" не си признават гласно, вероятно за да не ги упрекнат в липса на патриотизъм. Много от тях твърдят, че се колебаят. Доста тийнейджъри на 16 и 17 г., които ще гласуват, също подкрепят тезата на Салмънд, че твърденията за оттеглящи се банки и фирми има за цел да ги уплаши. Според тях Лондон и "Югът" преувеличават, фирмите щели да останат, имали интерес - нали затова има свободен пазар и конкуренция. Двете кампании се противопоставят особено силно в социалните мрежи - фейсбук, туитър... борба на хаштагове. Именно по социалните мрежи се организира протест в Единбург срещу Би Би Си, която беше обвинена от националистите, че не отразява тяхната гледна точка. Това съвсем не е вярно, и двете гледни точки бяха коментирани от политици, икономисти и бизнеса.
Коментатори подчертават, че кампанията "Не" е доста по-слаба от кампанията за отцепване "Да". Не получихме отговор на важните въпроси, казва Дарлинг. Не е ясно какво ще стане след драстичните съкращения на работници например, коя ще е валутата. Но основното според него е, че

не е ясно кой ще плаща пенсиите

Сред по-възрастното население има тенденция да се гласува с "не" на отделянето, може би защото си дават сметка за опасностите. Младите хора се хвърлят с цялото си сърце в кампанията, която ги призовава да се борят за свобода. Не е ясно обаче кой е тиранинът - в очите на националистическата партия тиранин е Уестминстър. Работата е там, че в британския парламент има и представители на Шотландия, затова е някак неуместно той да се възприема като проводник на английските интереси.
Ще има години на несигурност при отцепване, предрича Дарлинг. През 1997 г. благодарение на Лейбъристката партия се създава Шотландски парламент. Вместо отделяне може този парламент да се укрепи, да стане по-силен, страната да получи повече свободи по отношение на вземане на решения - за здравната каса, образованието и пр. Шотландия ще е по-силна със силен парламент в Обединеното кралство, вместо да е по-слаба като отделна държава. Това е тезата на юнионистите. Но ще успеят ли те днес да осигурят мнозинство?

Бъдещи преговори и преходен период

Салмънд вече е събрал някакъв екип за преговори с Лондон след евентуална победа. Той смята, че ще има преходен период и Банк ъф Ингланд ще е отговорна за него, "ние ще я ползваме", казва Салмънд. Когато става дума за парламента в Уестминстър, Салмънд смята, че е английски, а не британски, въпреки че това съвсем не е така... Но когато става дума за Банк ъф Ингланд, изведнъж той обявява, че няма противоречие, че ще търси помощ оттам, тя била и на четирите нации в кралството. 
Дали Камерън ще си даде оставката, ако Шотландия излезе от съюза? Във всеки случай опозицията няма да му я иска. Министър в сянка обяви, че това няма да стане и е добре той да си довърши мандата до изборите през 2015 г.
В спора се намеси и брилянтният водещ и коментатор, легенда в журналистиката - Джереми Паксман. Според него е нелепо, че в този референдум ще гласуват емигранти, а шотландците, които в момента живеят в Англия, Уелс и Северна Ирландия, няма да могат. Гласува всеки, който в момента живее в Шотландия. И други политически коментатори смятат, че имигрантите държат ключа към референдума, тъй като и Шотландия е мултикултурно място. Интересно е например, че българите, които живеят в Шотландия, са разделени на два лагера. Някои ще гласуват да, други - не. Тези, които ще гласуват с "да", изповядват изцяло идеологията на Салмънд - всичко, което идва от "Юга", сиреч Лондон, е лошо, те си искат свободата. Би Би Си и другите британски медии били едностранчиви, показвали английската, а не шотландската страна... Интересно е как българите там в такава предизборна атмосфера са се политизирали, само че вече с шотландско самосъзнание.
Атмосферата в Единбург и въобще навсякъде в Шотландия е като във врящ котел. Всеки обсъжда, коментира, никога страната не е била толкова ангажирана с политиката, казват политическите коментатори. Дори чуждестранните туристи си купували значки "Yes" или "No". Журналисти се чудят защо националистите не искат в бъдеще, ако спечелят, да си изберат собствен глава на държавата. Но не, хората на Алекс Салмънд си искат кралицата, въпреки че част от шотландците са републиканци.

И кралицата препоръча

шотландците да помислят внимателно. И четвъртият по влияние политик в страната се намеси. Найджъл Фараж призова кралицата да коментира, но тя по презумпция е винаги неутрална. И все пак на излизане от църква в Шотландия местните са я попитали какво мисли и в отговор тя е заявила: "Помислете си много внимателно, преди да гласувате за бъдещето на страната си." Отговорът й се изтълкува като подкрепа за yes вота. Самият Фараж не е никак долюбван в Шотландия, но той също си каза приказката с оглед на това, че националистите искат да излязат от кралството, а да останат в ЕС, от който той пък иска излизане. Салмънд ще настоява Брюксел да ги приеме автоматично за член, без предоговаряне поотделно с всяка страна членка на ЕС.
Независимо от днешния резултат, Британия ще е силно променена след вота. Ако гласуват с "Да", Лондон обещава по-големи права за местните управления, ще има федерализация. Ако не успее, Салмънд няма да настоява скоро за втори референдум. Поне сега не му е изгодно да твърди, че ще иска - идеята му е да спечели първия, защото е събитие "веднъж в живота" на поколенията.

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ