18 Ноември 2024понеделник15:47 ч.

Най-накрая социална Европа е в дневния ред на ЕС благодарение на левицата, заяви пред форума на социалистите "С кураж. За Европа" президентът на ПЕС Сергей Станишев

Европейската левица посочи изхода от КОВИД-кризата

Променихме начина на мислене по ключови политики в ЕС, констатира президентът на ПЕС Сергей Станишев

/ брой: 122

автор:Павлета Давидова

visibility 1973

Концепцията на европейските социалисти и социалдемократите за справяне с последствията от коронавируса и кризата, която го последва, бе акцент на конференцията "С кураж. За Европа", която се проведе в Берлин и събра левите лидери от Стария континент. "Още от началото на тази криза поехме инициативата. Заявихме много ясно - този път трябва да отговорим по много различен начин от финансовата криза през 2008 г. Европа не може отново да тръгне по добре познатия път - трябва да покажем, че ЕС е устремен и има смелост да се пребори с проблемите, които предизвикват страх и несигурност сред европейските граждани", изтъкна президентът на партията на европейските социалисти Сергей Станишев. По думите му отборът на левицата има всички основания да се гордее с постиженията на членуващите партии, левите еврокомисари и групата на социалистите и демократите в ЕП. "Действахме в отлична координация, заедно. Успяхме да променим начина на мислене по ключови политики на европейско ниво", подчерта той и изтъкна постиженията по въвеждането на Зелената сделка. Най-накрая социална Европа е в дневния ред на ЕС и това е благодарение на усилията европейската левица, на еврокомисарите от ПЕС и евродепутатите от нашето политическо семейство, доволен е Станишев. Според него Европейският план за възстановяване носи белега на социалдемократите, заради трите си стълба - солидарност, инвестиции в бъдещето и модернизация на икономиката и нов подход към европейската интеграция.
"Правилните решения за бъдещето на Европа изискват кураж. ЕС трябва да гарантира справедливо възстановяване от кризата, последвала пандемията. Време е да инвестираме в хората и обществените услуги, време е да защитим демокрацията. Време е да работим единно, за да се изправим заедно срещу предизвикателствата, които са твърде големи, за да бъдат преодолени самостоятелно от която и да е държава", призова президентът на ПЕС. Конференцията бе разделена на 3 панела - "Европа, която инвестира в бъдещето", "Европа, която укрепва авторитета си" и "Европа, която действа единно".
За да обсъдят бъдещето на Европа и предизвикателствата след КОВИД в Берлин дойдоха премиери, еврокомисари и лидери на партии от над 20 държави. Всички те отбелязаха, че това е първото "живо" събитие след повече от година с онлайн събития и конференции. Събитието бе своеобразен жест и към немската ГСДП с оглед предстоящите избори, специално внимание бе отделено и на Олаф Шолц, който е кандидат на ГСДП за канцлер. "Берлин е естественото място, където да представим своята визия, защото оценяваме ключовата роля на ГСДП за ПЕС, но и за Европа. Ако ГСДП не беше отстоявала по-висока минимална заплата в Германия, щеше да бъде много трудно да отворим нова глава за минималното заплащане на европейско ниво. Германските социалдемократи извоюваха зачитане на работниците, така че техният труд да бъде възнаграден достойно. Ако ГСДП не бяха част от правителството, Европа щеше да понесе огромни щети. През 2015 г., вследствие на консервативните политики, Еврозоната беше на ръба на разпада. Единствените, които се противопоставиха, бяха нашите представители в Европейския съвет - левите премиери, както и ГСДП в Германия. Социалдемократите ясно заявиха, че германското правителство не трябва да прави експерименти. Така ГСДП съхрани и Европа. Ако те не бяха в кабинета, нашето бъдеще щеше да бъде много по-несигурно, защото смелостта, която показаха вдъхнови семейството на ПЕС да отстоява силен и мащабен План за възстановяване", похвали домакините Станишев.
Кандидатът за канцлер, Олаф Шолц, който е и настоящ финансов министър, подчерта, че светът вече няма да бъде двуполюсен и всички трябва да работят заедно за силна Европа. "Това означава да се грижим за доходите на хората и за по-добри условия на труд. Приветствам инициативата на ПЕС за стандарт за социални права в ЕС. Вместо да се връщаме към XVIII век, нека почерпим вдъхновение от Хелмут Шмит и Вили Бранд", призова той. Шолц подчерта, че развитието на Европа засяга в огромна степен работните места - много европейци нямат достъп до работа, а същевременно квалифицирани работници получават по-малко средства от заслуженото, което е допринесло за Брекзит и идването на власт на популистите. "Борбата с измененията в климата засяга огромен брой работни места, но никой не трябва да бъде изоставен зад борда. Промяната на екологичната политика означава промяна и на социалната", смята германецът. Той подчерта, че, за да е силна Европа, тя трябва да е справедлива.
Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс посочи, че Европа трябва да стане климатично неутрална до 2050 г., но с гаранции, че никой няма да бъде изоставен. "Трябва да поставим социален белег върху

зелените политики

Необходимо е всички планове за зелен преход да създават нови и по-добри работни места, повече социална закрила, кръгова икономика, по-чист въздух, по-качествена храна - всичко това трябва да е достъпно за всички европейци", подчерта той. И председателката на групата на СзД в ЕП Ираче Гарсия смята, че зеленият преход трябва да бъде направен с мисъл за хората, които ще бъдат най-засегнати от тази промяна. Тя сравни стратегията на левицата с диня - зелена отвън, но с червена сърцевина.
Еврокомисарят за заетост и социални права Никола Шмит подчерта, че концепцията младите да приемат каквато и да било работа само и само да не са безработни, е грешна. Трябва да дадем на младежите реална възможност за професионална и лична реализация, необходима им е повече сигурност в бъдещето, категоричен бе той.
Съпредседателят на ГСДП Норбърт Валтер-Борянс изброи част от нещата, които се надява ЕС да постигне до 2031 г. Според него всеки млад човек трябва да има гарантирани позиции за обучение в своя регион, нито една добра бизнес идея да не се проваля поради липса на класическа или цифрова инфраструктура, а индустрията на ЕС да предлага устойчиви решения по целия свят.
"Ключовата дума за възстановяването на ЕС е

"промяна"

Много хора искат да се върнат към нормалността и това е разбираемо след тази безпрецедентна криза. Но ние не просто искаме да се върнем към старото нормално! Има много неща от политиките от последните 10 години, които не трябва да се повтарят - не искаме повторение на ерата "Тръмп", не искаме нова криза в еврозоната. Европа се нуждае от устойчив растеж и нови отношения със САЩ и администрацията на Байдън", коментира еврокомисарят с ресор икономика Паоло Джентилони. По думите му ЕС трябва да се концентрира инвестирайки най-вече в зеления преход и в цифровата конкурентоспособност. Използваме общите средства за общи цели, за да насърчим реформи в европейските страни и да гарантираме устойчив растеж през следващите години, добави Джентилони.
Евродепутатът Удо Булман посочи, че вече сме видели европейската солидарност по време на здравната криза, когато пациенти са се лекували в съседни страни. Защо да нямаме повече от това, попита той. "Миналото лято се зароди стратегия за взаимна солидарност и възстановяване, това ще продължи. Приканваме Европа да се присъедини към нас в това общо начинание: да превърнем

Европа във водеща сила

в постигането на устойчив свят с справедлив преход, повече равенство и социална справедливост за всички. Със социалдемократите начело никой няма да остане назад", смята той.

Премиерите на Португалия Антонио Коща, на Швеция Стефан Льовен, на Испания Педро Санчес, лидерът на Нидерландската работническа партия Лилиан Плоумен, на италианската Демократическата партия Енрико Лета, генералният секретар на ПЕС Ахим Пост, зам.-генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите Естер Линч, както и кметът на Будапеща Гергей Карачони бяха само част от левите лидери, които се включиха в дебата за бъдещето на Европа.











Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ