19 Ноември 2024вторник10:43 ч.

Инфлация на доверието

/ брой: 46

автор:Нора Стоичкова

visibility 1853

Нора Стоичкова


Правителството, видите ли, било се справяло с обуздаването на инфлацията. Правителството било полагало кански усилия два тури ред в ценообразуването…Като седне човек сутрин пред телевизора, се чуди да плаче ли или да се смее на гротескните усилия на служебниците на Радев да обуздаят инфлационния водопад, който се изсипва ежедневно по главите на всички ни. А от днес по-специално и върху главите на земеделците. 10 000% е надценката на водата за поливане или около 800 лв. на декар излиза удоволствието да отглеждаш нещо на полето. Зреят водни бунтове, а правителството отчита ли, отчита безсмислени дейности, широко огласени от масмедиите.

Първо, не е нужно служебният кабинет нищо да измисля за инфлацията. Банките вече оскъпиха кредитите с по-високи лихви и този процес ще продължи скокообразно, дирижиран от Европейската централна банка, докато не охладят достатъчно пазарите, че да гарантират социалния мир в Европа и у нас.

Второ, битката на правителството трябва да е срещу спекулативното увеличение на цените, чрез създаването на изкуствен дефицит. Проверките на КЗП изобщо не са достатъчни, да не говорим, че са безкрайно закъснели.

Трето, европейският челен опит в обуздаването на инфлацията, просто трябва да се претвори в дела у нас. Хубаво е, че най-сетне се заговори за таван на цените, както от пандемията насам предлага БСП. Заговори се най-сетне и за таван на надценката, която слагат производители и търговци. 

Така беше през 1990-1992 г. у нас, когато шоковата терапия направи от българите последните бедняци. Имаше кошница с продукти и услуги от първа необходимост и тогава, например, млякото можеше да се оскъпява до 6% норма на печалба. Нищо не пречи и сега правителството да определи кои продукти, от коя марка и кои жизненоважни социални, образователни и здравни услуги да са с определена норма на печалба за производители, търговци и прочее бизнеси със здравето и живота на хората.

Не е трудно. Но това, което пречи, са онези пазарни парадигми, в които са потопени мозъците на управляващите днес. Най-страшната от които е, че държавата не може да се меси на пазара. А как възможно най-капиталистическите държави да го правят в Европа и по света в името на запазването на жизнения стандарт на хората, а у нас още да са живи призраците на дивашкия капитализъм, който направи от гордите българи последните бедняци и гастарбайтери в Европа.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 1003

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 1015

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 927

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1749

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 994

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 1017

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 997

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ