05 Ноември 2024вторник05:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Идоли

Джон Ленън мечтаеше за свят без граници

Човекът, който ни завеща химна на мира, тази година трябваше да навърши 70

/ брой: 280

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2561

В последните минути на отиващата си 2010 г. на Таймс скуеър в Ню Йорк отново ще звучи (по традиция от 2006 г. насам) знаменитата песен "Imagine" на знаменития Джон Ленън, който приобщи поколения меломани по цял свят към своята утопична мечта - да не съществуват държави и граници, да няма алчност и глад и цялото човечество да живее в мир...
Тази година на 9 октомври човекът, който искрено вярваше, че всичко, от което се нуждаем, е любов, щеше да навърши 70 години. Но той остана завинаги на 40. Защото сред милионите, които го боготворяха, се намери един фен, лелеял в болния си мозък налудната идея да впише името си в историята редом до своя идол. Марк Чапман смъртоносно прострелва с 4 куршума Джон Ленън на 8 декември 1980 г. малко преди полунощ близо до дома му в Дакота билдинг в Ню Йорк, на ъгъла на 72-ра улица и Сентрал парк уест авеню. В този час певецът и съпругата му Йоко Оно се прибират от звукозаписното студио "Hit Factory". Същия ден Джон дава последното си интервю пред американските журналисти, раздава много автографи върху новия си албум "Double Fantasy". Един от тях е за Марк Чапман, който по-късно е осъден на доживотен затвор за постъпката си. През изминалите 30 години убиецът шест пъти е подавал молба за предсрочно освобождаване (последната е от септември т.г.), но всичките са отхвърлени. През 2000 г. Йоко Оно изпраща писмо до Департамента по освобождаването на затворници на щата Ню Йорк с молба Чапмън никога да не излезе на свобода. Странното е, че самият той не си дава сметка, че затворът е единственото сигурно място за него.
Представете си колко велики песни щеше да напише Джон Ленън, ако беше преживял тези 30 години, зад колко справедливи каузи щеше да постави името и таланта си, колко политици щеше да накара с активната си гражданска позиция да се замислят, на колко онеправдани щеше да вдъхне надежда и вяра. По-възрастните си спомнят как още през 1963 г. по време на концерта на "Бийтълс" "Кралско вариете" в присъствието на кралицата майка, принцеса Маргарет и лорд Сноудън Джон саркастично се обръща към публиката: "Вие, седящите на евтините места, ръкопляскайте, а останалите - просто подрънквайте със своите скъпоценности!" През 1967 г. Джон (също и Джордж Харисън) върна Ордена на Британската империя, с който кралицата удостоява през 1965 г. четиримата от "Бийтълс". Това е неговият израз на протест срещу "британската намеса в конфликта Нигерия-Биафра, срещу британската подкрепа на американската война във Виетнам".
След години Джон Ленън ще констатира с огорчение: "Ние мечтаехме да променим света... но той си остана същият. Продължават да продават оръжие на Южна Африка, а тъмнокожите ги убиват на улицата. Хората, както и преди, живеят в мизерия заедно с притичващите между тях плъхове. Докато тълпи богати безделници разхождат из Лондон модните си парцалки. Вече не вярвам в мита за "Бийтълс"... Отношенията в групата окончателно се влошават през 1968 г., когато натрупаните между Джон Ленън и Пол Макартни напрежения и неразбирателства стават непреодолима пречка пред съвместната им творческа работа. След разпадането на "Бийтълс" Джон започва солова кариера и издава осем студийни албума.
Животът е това, което се случва с теб, докато ти оживено кроиш други планове, смята Джон. Затова от 1968 до 1972 г. той води активна политическа дейност, изразявайки своите възгледи както в песните си, така и в обществено-политическите си изяви. В тях участва и втората му съпруга Йоко Оно. Двамата организират демонстрации в Амстердам и Монреал, където Ленън спонтанно създава песента "Give Peace A Chance". Включва се в политическия живот в САЩ, където двойката се премества да живее. Джон проповядва идеи за равенство и братство между хората, за мир и свобода. Застъпва се за гражданските права на индианците, за подобряване на условията в затворите, за освобождаването на един от лидерите на американската младеж Джон Синклер, осъден на 10 години за притежаване на марихуана (скоро след това той наистина е освободен). Написва и издава редица "политически" песни. Всичко това го превръща в кумир на хипи поколението и един от видните общественици на 60-те и 70-те години на ХХ век. Макар че често се проявява като противоречива личност и както много интелигентни и талантливи творци преминава през различни увлечения, слабости, променя възгледите си, пренасочва интересите и усилията си към различни каузи.
Наред с музиката Джон твори и в други изкуства. През 1964 г. излиза негова книга с поезия и проза, озаглавена "In His Own Write", а през 1965 г. е издадена и втора, озаглавена "A Spaniard in the Works". Ленън се изявява и като актьор - освен във филмите, снимани с "Бийтълс", той участва в "Как спечелих войната" (1967). Показвани са в изложби и част от многобройните му рисунки и картини.
Последният албум, който Ленън издава, е "Double Fantasy". Посмъртно през 1984 г. излиза албумът "Milk And Honey" с песни, писани в последните 6 месеца от живота му. След кончината на Ленън Джордж Харисън му посвещава песента "All Those Years Ago", а Пол Макартни - "Here, Today". Фреди Меркюри написва "Life Is Real (song for Lennon)". През годините в много страни по света са поставени паметни знаци, назовани са улици, паркове на името на легендарния певец. В негова чест е наречен астероид "(4147) Ленън". Летището в родния Ливърпул носи името на Джон, а девизът му е "Above Us Only Sky" (Над нас е само небето - строфа от песента "Imagine"). И българските почитатели не забравят своя идол - в деня на смъртта му те се събират край Стената на Джон Ленън на гърба на бившия Нотариат, където поставят цветя, некролози, паметни бележки, стихове, припомнят фрази от песните му.

Факти

- Джон Ленън заема осмо място в списъка на 100-те най-велики британци на всички времена, съставен в резултат от допитване на Би Би Си през 2002 г.
- В списъка на сп. "Ролинг стоун" на 50-те велики изпълнители на всички времена Джон Ленън присъства два пъти - като член на "Бийтълс" и в лично качество
- "Imagine" се посочва като най-добрата песен на всички времена в множество анкети. През 2004 г. сп. "Ролинг стоун" публикува списък на 500-те най-хубави песни в света, в който тя заема трето място.
- Професионалното американско издание "Performing Songwriter" определя "Imagine" като най-добрата композиция на всички времена и народи. В това допитване тя изпреварва "Stardust" на Хоуги Кармайкъл и "What's Going On" на Марвин Гей, които са съответно на второ и трето място.

Юбилейно издание

Осем ремастерирани соло албума на Джон Ленън, както и нови заглавия са част от световната кампания на "Emi Music" - "Gimme Some Truth", в която се ремастерират заглавия от неговия каталог под ръководството на Йоко Оно, по повод 70-годишнината на музикалната легенда. Луксозното издание (11 диска и дигитално) "John Lennon Signature Box", което се разпространява у нас от "Анимато мюзик", включва 3 неиздавани досега домашни записа, а Йоко Оно, синът й Шон и Джулиън (синът на Джон от първата му съпруга Синтия Пауъл) са написали отделни есета за тази изключителна колекция. Обложките на новите заглавия включват оригинални рисунки на Шон Ленън за "Double Fantasy Stripped Down", а обложката на "Walls and Bridges" от 1974 г. е възстановена по оригинала.

 

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ