Живите песни на Лалка Павлова
Звезден състав оформи турнир от 20-та категория
/ брой: 136
Мильо Павлов
Балканският Тетевен ражда една дъщеря, която го прославя и по света - певицата Лалка Павлова. Родена е на 6 април 1910 г. в многодетно семейство. За деветте деца не стигали нито хлябът, нито дрешките. И още невръстни, те тръгват по широкия свят да си изкарват прехраната. Споделят участта на много гурбетчии. Лалка се прощава с бащината стряха, а й е така мъчно за старата Козур махала и високия връх Хайдушка поляна... И едва 12-годишно, бедното момиче става слугинче в София. После е чирак при частен шивач. Столицата я поглъща и преражда. Но едно нещо остава в сърцето на Лалка - песните на родния край. От майка си и от баба си още от дете е научила над 500 народни песни. И колкото и горчив да е животът, все пее. Пее ги и в шивашката работилница, за да е по-лека работата. И още тогава махленците от квартала започват да й викат Лалка певицата. Но една среща с народната певица Гюрга Пинджурова я насочва да се яви на конкурс за Радио София. През 1945 г. Лалка спечелва конкурса и става редовна изпълнителка по радиото. Лалка е инициаторка за събиране на подаръци за фронта и лично ги занася на фронтоваците. Пее и дава кураж на войниците, когато над окопите летят куршуми. Но нейният талант истински се изявява, когато войната заглъхва и тя тръгва на турне из страната с различни художествени състави.
Първото й продължително концертно турне е от 1946 г. с групата на Цвятко Благоев. Народните певци пътуват от село на село с каруци при големи неудобства. Пеят пред трудови колективи, в болници и военни поделения. А после, когато опитът й се увеличава, от 1954 до 1970 г. тя пътува из страната с групата "Наша песен". В нея участват народните певци Мита Стойчева, Борис Машалов и други. В продължение на много години тя участва в над 450 концертни изяви. С всяка изминала година репертоарът й се обогатява с нови песни. Но никога не забравя и старите тетевенски песни "Тръгнало е буле през гора зелена", "Мамина Пена гладна болярка" и други.
Гласът й е нежен, лиричен и изразителен. Нейната жизненост я сближава повече с интимната седенкарска песен, с веселите и закачливи припевки. В репертоара й не липсват и юнашки, хайдушки и сватбарски песни. Сърдечното й отношение към народната песен и умението й да я изпълнява със свеж и затрогващ глас, прави Лалка Павлова популярна народна певица. Тя пее не само на живо, но и записва на магнитофон най-хубавите си песни. Дълги години те звучат по ефира. Гласът й прекрачва границите на 5 държави, където тя е била на турнета. Такава са я запомнили хората - весела, жизнерадостна, обичлива. Затова кончината й на 11 август 1986 г. бе покруса за всички. И сега, когато се навършиха 100 години от нейното рождение, тя остава в съзнанието ни с отметнат бариш, препасана със сърмен колан, засмяна, че пее!