Игра на война
/ брой: 18
Таня ГЛУХЧЕВА
Американците отдавна са известни със страстта си към войните, прикрита под привидното намерение да помогнат на някой народ, който, според тях, страда. Но, колкото и да твърдят, че обичат мира и демокрацията, действията им говорят съвсем друго. Те просто не могат да живеят без войни и плячката след тях. А тя се измерва не толкова с териториално влияние, а с пари. Много пари. Напомнят на разглезено дете, тропащо с крак, докато не бъде задоволен поредният му каприз. Аналогична е и актуалната обстановка.
Москва категорично отрича твърдението, че има намерение за военна намеса в Украйна, от САЩ обаче ежедневно тиражират "новината", че това ще стане. И налагат санкции. Такива очакват Беларус, ако позволи през нея да се влезе в Украйна. Такива очакват не само Русия, но този път и лично президента Путин. Обясняват действията си с "невижданата руска агресия". А тя наистина е "невиждана" и "нечувана" поради самия факт, че... такава няма.
Но Щатите, свикнали винаги и за всичко по-голямата част от света да ги слуша, без да задава въпроси, ако дръзне - лошо й се пише, вече планират да пратят в Европа 8500 военни. Оръжия и техника - задължителни аксесоари към хората-пешки, са в бойна готовност.
Русия вече е пораснала за такива игри. Интересува се от по-интелигентно решаване на проблемите с разглезеното дете, което копнее да я види на колене, както и да сложи ръце върху богатствата й.
След като разбиха Близкия изток и се провалиха в Латинска Америка, САЩ са на път да покосят и Източна Европа с поредната си военна авантюра. Последиците от нея ще са опустошителни за въвлечените народи. Но, за съжаление, и тук има хора, които отъждествяват идването на американците с Второто пришествие. И чакат играта да започне, с надеждата да спечелят от военната лотария. Ала забравят, че от игричките на война само определени хора печелят. Сметката, както винаги, ще я платят всички останали.