Българите с алцхаймер се лекуват за своя сметка
/ брой: 218
Над 100 хил. души у нас страдат от различни видове деменции, близо половината от тях са с болестта на Алцхаймер. Семействата им плащат месечно между 150 и 200 лв. само за лекарства. Здравната каса не поема нищо от стойността на тези медикаменти и така България е единствената страна ва ЕС, в която пациентите плащат за лечението си.
Комисията за защита от дискриминация вече се е произнесла през юли и е издала предписание МЗ да включи заболяването в съответния нормативен документ, което ще позволи касата да заплаща изцяло или част от стойността на лекарствата. Предписанието обаче не е изпълнено, а здравното ведомство обжалва, пояснява Ирина Илиева от Гражданско сдружение "Алцхаймер - България". Част от лекарствата за тази диагноза се плаща от касата, но за психиатрични заболявания. Според сдружението това е дискриминация.
Деменциите са едно от трите водещи социално значими заболявания, непосредствено след онкологичните и сърдечните, казва проф. д-р Лъчезар Трайков, завеждащ отделението по деменции в Александровската болница и ръководител на катедрата по неврология в Медицинския университет в София. Той е убеден, че вече има достатъчно подготвени и лични лекари, и невролози, които могат както да диагностицират и да лекуват заболяването, така и да прогнозират кой е предпазположен към него.
Анализите на българските специалисти сочат, че още 50 хил. души се очаква в следващите 4-5 години да развият болестта. В момента няма нарочна клинична пътека за лечение на болестта на Алцхаймер, но пациентите може да бъдат приемани по клинични пътеки за други неврологични заболявания.
От началото на септември в Банкя е разкрит специален дом за възрастни с дементни състояния, но приемът там е срещу заплащане, тъй като никоя институция у нас не поема дори част от разходите.
През 2010 г. очакваните световни разходи, свързани с деменции, ще достигнат 604 млрд. щ.д., а до 2030 г. се очаква 85-процентен ръст на разходите.