26 Януари 2025неделя15:14 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Урожаят" на младите физици

На фокус

Българчета на върха

С десетки медали се завърнаха тазгодишните ни победители от международни олимпиади по науки

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 5112

Деси ВЕЛЕВА


Лятото е сезонът на отличниците. Тогава на международно ниво се проявяват най-добрите български ученици. Тези, на които образователната система не им пречи, а се възползват от всичките й блага. Те са възпитаници на най-елитните родни гимназии и представят не само тях, но и цялата нация на световни форуми. 

Няма седмица пред последния месец, в която от чужбина да не са се завърнали наши победители в световни състезания, окичени с медали. Те са показали пъргав ум, талант, упоритост, постоянство, за да представят себе си и България в най-добрата светлина. Отличниците в различните науки са цветът на гимназиалното образование и са водени от най-добрите училищни или университетски преподаватели. Днес е време да се чуе и за тях, а не само за срива на матурите и на външните оценявания и за ширещата се теза, че да си ученик у нас, означава да си нещастен страдалец.

----------------------

Първи на световния подиум това лято се изкачиха участниците в международната олимпиада по биология. Те спечелиха три медала на най-престижното състезания в тази област в света, което се проведе на 5, 6 и 7 юли в Обединените арабски емирства. Българчетата мериха сили с 320 конкуренти от 80 държави. Участниците решаваха четири практически задачи в областта на биоинформатиката, молекулярната биология, биохимията и екологията, а в допълнение трябваше да анализират и решат над 400 теоретични задачи. Дванайсетокласникът от Софийската математическа гимназия (СМГ) Петър Жотев грабна златото за трета поредна година. Неговото постижение е прецедент, защото състезателите на  тази олимпиада имат право да участват само по два пъти. Заради пандемията от КОВИД-19 обаче бе прието онлайн участието да не се счита за реално присъствие. Така Петър Жотев се оказа първият и единствен биолог в света с три златни медала.

Най-много ученици от СМГ завоюваха отличия по химия

Среброто спечели друг ученик от СМГ - Виктор Лилов от Хт клас. Виктор е член и на Националния отбор по химия и участва и в Международната олимпиада по химия в Швейцария. Бронзовият медал заслужи Виктория Иванова от Хтт клас от Математическата гимназия в Плевен. Яна Атанасова от НПМГ бе удостоена с грамота за достойно представяне. Ръководители на българските ученици бяха проф. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), гл. ас. д-р Радослав Александров (Институт по Молекулярна биология, БАН) и докторантът Теодор Трифонов (Институт по биоразнообразие, БАН).

Няколко дни по-късно най-добрите български ученици в областта на математиката спечелиха шест медала от 64-ата Международна олимпиада, провела се в Япония. В нея се включиха над 670 участници от 112 държави, а българчетата завоюваха един златен, един сребърен и четири бронзови отличия. 

Този път отличниците бяха Марин Христов и Иван Тагарев от СМГ, Ангел Христов от ППМГ в Бургас, Божидар Димитров от ПМГ в Силистра, Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна и Илияс Номан от СМГ. Ръководители на националния отбор бяха проф. Станислав Харизанов от БАН и главен асистент Стоян Боев от Американския университет.

Момчетата са традиционно силни в областта на географията

Също в Япония от 10 до 17 юли бе и Международната олимпиада по физика. Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг - върху три теоретични. От 53-ото издание с 4 бронзови медала и почетна грамота се завърнаха Маргулан Исмолдаев от Математическата гимназия във Варна, Йово Йовчев от Първа частна математическа гимназия, Румен Димитров и Баян Гечев от СМГ, както Владимир Миланов от НПМГ. Техни ръководители бяха проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров Физическия факултет на СУ.

Специално посрещане бе организирано за победителите от олимпиадата по астрофизика

Около месец по-късно се проведе и 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Полша. Най-добрите български ученици направиха отлично представяне и спечелиха пет медала. Петимата ни олимпийци се конкурираха с 260 състезатели от 52 държави и завоюваха 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов медал. 

Златният медал спечели Баян Гечев от СМГ, а сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова също от СМГ, Владимир Миланов от НПМГ и Михаил Банков от МГ в Плевен. Бронзът завоюва Константин Кръстев от ПМГ в Бургас. Ръководители на българските ученици бяха Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев от Института по астрономия към БАН.

Най-добрите български ученици по химия също не пропуснаха да направят успешно представяне на най-престижното състезание по тази наука за годината. И четиримата гимназисти спечелиха медали от 55-ата Международна олимпиада по предмета. Те завоюваха две златни и две сребърни отличия в конкуренция с над 340 ученици от 86 държави в Швейцария от 16 до 24 юли.

Златните медали спечелиха Виктор Лилов от СМГ и Крум Александров от МГ в Плевен, а сребърните отличия отидоха при Преслав Георгиев и Явор Христов отново от СМГ. Децата бяха водени от доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ.

На родна земя учениците се представиха отлично в лингвистиката

Българчетата се справиха много добре и в областта на лингвистиката. Най-добрите ученици спечелиха четири медала и почетна грамота от най-престижния турнир за годината, който този път се състоя в България. В 20-ото юбилейно издание от световната надпревара се включиха над 200 състезатели от близо 40 държави. Българските ученици спечелиха 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов медал, както и 1 почетна грамота. Отличниците бяха Константин Георгиев от МГ в Русе, Теодор Малчев от СМГ, Рами Хенауи от НПМГ, Николай Георгиев от ПМГ в Силистра и Ния Димитрова от СМГ. Учениците бяха водени от  Любомир Златков от БАН и Василена Лазарова от НПМГ и СМГ.

Доц. д-р Димитър Желев, преподавател в СУ, и Даниел Христов, учител в НПМГ поведоха към успеха  българските ученици на Международната олимпиада по география в Бандунг, Индонезия. Те се състезаваха в конкуренция с още близо 200 участника от 46 държави. Младежите преминаха през тест, работа на терен и мултимедиен изпит. С много усилия и знания златните медали спечелиха Денис Урумов от 91-ва Немска езикова гимназия в София и Михаил Паскалев от Математическата гимназия "Петър Берон" във Варна. Носители на бронзови отличия бяха Атанас Иванов от НПМГ и Александър Илиев от СМГ.

Успехите ни на международни състезания показват, че лидери има, те имат и водачи. Остава само да се увеличават и да не стоят малцинство.

Кабинетът отваря фискалния резерв

автор:Дума

visibility 5808

/ брой: 15

Скандал заради церемонията на Тръмп

автор:Дума

visibility 6027

/ брой: 15

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 5835

/ брой: 15

САЩ затвориха границата с Мексико

автор:Дума

visibility 5259

/ брой: 15

И Фицо заговори за преврат на опозицията

автор:Дума

visibility 5289

/ брой: 15

Кой ще плаща сметката

автор:Евгени Гаврилов

visibility 5987

/ брой: 15

Во кратце и со кротце

visibility 5925

/ брой: 15

По братски

автор:Таня Глухчева

visibility 5892

/ брой: 15

Ще изпълним със смисъл фразата „социална държава”

автор:Дума

visibility 5530

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ