На 87-годишна възраст вчера ни напусна една от най-емблематичните фигури в българската журналистика - Даниела Кънева. Легендарната репортерка, известна с прозвището си Ди Ди Кей, остави след себе си богат професионален път, белязан от безстрашие, страст към истината и изключително човешко присъствие.
Кариерата й започва през 70-те години в БТА и БНТ - две от институциите, които тя преобразява. Кънева е първият български кореспондент, изпратен в Япония, и първата чуждестранна журналистка, акредитирана в страната. Репортажите й от Азия - особено от Япония и Индия - се отличават с уникално съчетание от задълбоченост и емоционален заряд.
Тя не просто отразяваше света - тя го разбираше, казват за нея хората, които я познават. Като специалист по индийска и японска култура, Кънева внасяше културна чувствителност и уважение в своите разкази. Това й носи не само признание у нас, но и най-високото японско държавно отличие - Орден на изгряващото слънце, златни и сребърни лъчи, което получава през 2011 г. за приноса си към развитието на българо-японските отношения.
Сред нейните незабравими интервюта личат имената на световни личности като Раджив Ганди, Андрей Громико и Рей Чарлс - доказателство за доверието и респекта, които тя предизвикваше дори сред най-влиятелните хора на своето време. През 2020 г. държавният глава Румен Радев я отличи с Почетния знак на президента - знак на признателност за приноса й към развитието на българската журналистика.
"С вълнуващите си репортажи и филми Даниела Кънева надхвърля мисията на журналистиката, като изгражда духовни мостове с държавите и народите от разказите си", написа президентът Румен Радев в своята съболезнователна телеграма по повод на кончината на Кънева.
"Отиде си една от най-изявените личности в Българската национална телевизия с енциклопедични познания в японската и индийската култура", бе оценката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.