19 Ноември 2024вторник04:42 ч.

Руски княз - шампион по плуване на България!

/ брой: 225

автор:Никола Филипов

visibility 1415

Да, невероятно, но факт! И този руски княз, сега на преклонна възраст, живее предимно в Лондон. Като мен. Октомврийската революция прогонва голяма част от дворянския и духовния елит на Русия. Бежанците се разселват из цяла Европа, като най-предпочитаните дестинации са България, Сърбия и Франция.
Царицинският епископ Дамян (Царицин е Сталинград, а днес Волгоград) се заселва в България и основава в манастира "Свети Кирик" край Асеновград Руско богословско училище. От 1922 до 1937 г. там се обучават десетки духовници, които сетне служат като свещеници из България и някои съседни страни. Още в първите години епископ Дамян е въздигнат в сан архиепископ. Той има намерение да превърне училището във Висша духовна академия, но земният му път се оказва недостатъчен за довършване на това дело. Един от основните спомоществователи (по днешному спонсори) на това училище е руският княз Лобанов-Ростовски, наследник на династия Рюриковичи, с когото Дамян поддържал дружески отношения. Неговият внук - княз Никита Дмитриевич Лобанов-Ростовский, става шампион на България по плуване брус на 100 метра и 200 метра. Кога и как?
Родителите му - княз Дмитрий Иванович Лобанов-Ростовски и Ирина Василиевна Виробова, забегнали след 1918 г. от Петербург в София. Тук през януари 1935 г. се ражда синът им Никита, когото учат да говори едновременно четири езика: с родителите на руски, с прислугата - на български, до обяд - гувернантка германка го учи на немски, следобед - французойка го учи на френски. През 1946 г. семейството е арестувано при опит да мине нелегално в Гърция, 11-годишният Никита - също. След година ги освобождават, но... жилището им е вече отнето. А баща му е арестуван отново през 1948 г. и повече не се връща. След този случай малкият княз Никита решава да избяга от България по море. За тази цел започва усилено да се занимава с плуване - по няколко часа всеки ден. Участва и в разни състезания. Така, едва 16-годишен, участва в републиканското първенство по плуване през 1951 г. и става шампион на България на разстояния от 100 и 200 метра стил брус - рекорди, с които се гордее и сега.
Да бяга от комунистическа България чрез плуване обаче не му се наложило, тъй като майка му получила френско гражданство и той бил вписан в паспорта й. Преселват се при чичо му в Париж, личен познат на президента Шарл де Гол, и последователно завършва геология в Оксфорд през 1958 г. и магистратура в Колумбийския университет в САЩ през 1960 г. След няколкогодишни проучвания за нефт, желязо, никел и диаманти се пренасочва към банковото дело и като такъв от 1969 г. живее в Лондон. Дълги години е бил вицепрезидент на Световната банка, член на Международна комисия по правата на човека, консултант в най-известните аукционни къщи за шедьоври на изкуството.
Княз Никита Лобанов-Ростовски става страстен колекционер на художествени произведения, посветени най-вече на театъра и балета. Колекцията му наброява над хиляда картини от сто и петдесет художници-авангардисти. Автор е и съавтор на книги и статии на английски и руски език, посветени на изкуството, някои от които са публикувани и на български. Макар да е роден в България и живял извън Русия, той твърди, че през целия си живот се е чувствал руски човек и през 2001 г. дарил цялата си колекция на Москва. Руското правителство определило място в тамошния Филевски парк, където открили Мемориален дом на князете Лобанов-Ростовски, в който са експонирани колекциите и съхранените предмети и атрибути на предците му. Самият княз Никита са назначили като нещатен уредник и за него са предвидени там жилищни помещения и работни кабинети. Княз Никита Лобанов-Ростовски неведнъж е посещавал България в последните десетилетия. Той се среща в София с някои от все още живите приятели от детските и ученическите си години и с радост си спомня за шампионската титла, чийто документ също е изложен в споменатия музей в Москва. А подареното му камъче от планетата Марс, оценено на около 25 хиляди евро, миналата година остави завинаги в България, като го преподари на софийския Национален природонаучен музей.
Имайки предвид, че негови далечни предци са управлявали земите на Киевска Русь и територии на днешна Полша и Украйна, напоследък княз Лобанов-Ростовски влага всички свои сили за избягване на братоубийствените военни действия. За целта използва своите връзки от най-висок ранг от двете страни на руско-украинската граница, както и в Европа и САЩ. В мислите му е проект за изграждане на Мемориален комплекс в Крим - Паметник на помирението! Желая му успех и още дълъг живот!
            

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ