12 Юли 2024петък10:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Водородният БПЛА Global Observer извърши първи полет

Разработката му се провежда с финансиране от Пентагона в рамките на програмата JCTD

/ брой: 16

автор:Желязко Тенчев

visibility 1808

Безпилотният летателен апарат Global Observer, работещ с водородно гориво, е извършил първия си полет, съобщава Flightglobal. Създаденият от американската компания AeroVironment апарат е излетял от военновъздушната база на САЩ Едуардс и е прекарал във въздуха четири часа. Следва да отбележим, че Global Observer е изпълнявал полети и по-рано, но работата на неговите двигатели се е осъществявала от акумулаторни батерии. По време на полета си на 12 януари т.г. Global Observer е използвал собствена водородна силова установка за работа на двигателите и бордовите системи. Принципът на безпилотника е такъв: водород в смес с кислород се подава към малък двигател с вътрешно горене, който изработва електричество, използвано за работата на авиониката, зареждане на акумулаторите и захранване на четирите електродвигателя.
Global Observer е предназначен за полети на височина 16,8-19,8 хиляди метра. Товароподемността на машината е 172 килограма. Както се очаква, безпилотникът може да се намира във въздуха в продължение на пет до седем денонощия. Други технически характеристики на апарата засега не са известни. Разработката му е финансирана от Пентагона в рамките на програмата JCTD. Разходите на проекта са около 120 милиона долара. По изискванията на програмата JCTD AeroVironment трябва да предаде на министерството на отбраната на САЩ две машини за изпитания, след което може да бъде сключен договор за серийно производство на Global Observer.
 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 871

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 779

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 981

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 947

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 935

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 872

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ