19 Ноември 2024вторник01:31 ч.

Рекордьорът на звездните пътешествия

Космодрумът "Байконур" стана на 60

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 1744

Случи ми се в живота веднъж, доста отдавна, да видя космодрума "Байконур". Ако ме питат сега какво ме е впечатлило най-много, ще кажа - не толкова грамадните съоръжения и страшния огън, който гледаш от безопасно разстояние, а онова странно растение, на което там му казват "перекати поле" и чиито малки кълбенца вятърът  търкаля из пустинната земя наоколо. Има го на много места по света, някъде бодливите му топки стават грамадни, но в Казахстан то "тича" свободно на малки сухи и кръгли храстчета по степта навсякъде. И след невъобразимия грохот на космическите стартове в пустошта на десетки километри наоколо, където няма жива душа, то  създава някакъв нереален пейзаж на тишината, излязъл сякаш от разказите на Рей Бредбъри... Всеки, който е бил на "Байконур", знае това усещане.

"Байконур" си остава и до днес, 60 години след построяването му, най-големият космодрум в света и рекордьор по брой на извършените от него стартове. През 2014 г. на "Байконур" са осъществени 21 космически старта, а през тази година до момента те са вече 6. За рождена дата на "Байконур" се смята 2 юни 1955 г. Космодрумът е разположен в южната част на Казахстан на площ около 7000 кв. км. В него има две летища екстра клас, 9 стартови площадки, 12 пускови установки, 11 монтажно-изпитателни корпуса, както и 1000 км автомобилни и над 400 км релсови пътища. Заедно с площадката на нос Канаверал в САЩ и космодрума "Цзюцюан" в Китай, "Байконур" един от трите космически площадки, от които може да се извеждат на орбита апарати с човек на борда.
Названието "Байконур" в превод от казахски език означава "богата долина". И наистина, това място в течение на десетилетията се оказа богато на световни рекорди. Общо за 60 години на космодрума са осъществени 5000 старта. Оттук тръгват за Космоса първият изкуствен спътник на Земята и 4 години след него - първият космонавт Юрий Гагарин, а след още 10 години - първата космическа орбитална станция. 
За юбилея на "Байконур" преди няколко дни в Казахстан се стекоха гости от цял свят. Сърцето на космическото пристанище е Гагаринската стартова площадка - "Стартов комплекс" номер 1. И досега именно от тази площадка излитат пилотираните космически кораби. В музея на космодрума се пазят реликвите, свързани с първия полет на човек - разработки на конструкторите, лични вещи на Гагарин, макет на скафандъра, подарен му лично от главния конструктор - легендарния Сергей Корольов. Както и централният пулт, от който е дадена командата "Старт", след която светът чува незабравимото Гагариново "Поехали!". За Гагарин първият човек, стъпил на Луната - Нийл Армстронг, ще каже: "Той повика всички нас в Космоса".
Усвояването на Космоса обаче не е като разходка по интересна туристическа дестинация. В историята на "Байконур" има и поражения, и трагични събития. Тук има паметник с имената на войниците и инженерите, загинали при неуспешни стартове. През октомври 1960 г. например при първото изпитание на междуконтинентална балистична ракета става взрив и голям пожар, който отнема живота на 76 военни и инженери. 24 октомври оттогава и досега е дата, на която не се планират полети. По зла случайност на същата дата три години по-късно отново става авария.
След разпадането на СССР "Байконур" остава собственост на Казахстан, а Русия го е наела под аренда първо до 2004 г. срещу 115 млн. долара годишно, а след това договорът е продължен до 2050 г. Днес от космодрума излитат товарните и пилотираните кораби за Международната космическа станция, най-мощните ракети и кораби "Союз", "Протон", "Зенит". В космическото градче звучи руска и казахска реч, действат две съдебни системи и две полицейски служби, в магазините се пазарува и с рубли, и с тенге.
Русия разполага с още няколко космодрума и в момента строи с ударни темпове нов стартов гигант в Амурска област - "Восточний", от който ракета носител "Союз" ще стартира още през декември т.г., а пилотирани полети са планирани за 2023 г.  Но "Байконур" ще си остане рекордьорът на звездните пътешествия.   

(Ползвани са и материали от руски медии)

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ