19 Ноември 2024вторник01:30 ч.

"Вашингтон таймс":

Безотговорното разхищение на Гърция удари България и Македония

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 5276

По-добре е да имаш отговорни, отколкото безотговорни съседи, без значение дали става дума за страна или собственик на имот. България и Македония са две от съседките на Гърция, чиято финансовата криза им причини доста неприятности. Все пак като че ли по-засегната беше Македония, пише американският в. "Вашингтон таймс", цитиран от агенция Фокус.
Години след като Македония обяви независимостта си от Югославия през 1991 г., Гърция продължава да я наказва заради неудобни исторически обстоятелства. Днешната държава Македония е била окупирана от много народи през последните няколко хиляди години. Гърците от своя страна са емоционално привързани към името Македония, защото така се казва една от провинциите й, въпреки че през последните 1300 години славяните са били преобладаващото население на територията на малката балканска държава. След отделянето на Македония от Югославия, гърците се възпротивиха срещу използването на това име за новата държава и ООН реши да използва неудобното название Бивша югославска република Македония, което македонците продължават да не приемат.
Повечето страни по света, включително САЩ, признават Македония чрез приетото от нея име - Република Македония, но гърците продължават да се противопоставят. Така те блокираха процеса по присъединяването на Скопие в НАТО и ЕС. Спорът за името обаче не спря Скопие и Атина да установят търговски отношения, които включват значителни гръцки инвестиции в Македония. Гърците поставиха Скопие в особено затруднено положение, от една страна, защото страната няма излаз на море, а от друга - защото няма достъп до ЕС и НАТО. А сега гръцката криза доведе до силен спад и в македонския износ за Гърция.
България, която има общи граници с Македония и Гърция, е в далеч по-добро положение. Тя е член на НАТО и ЕС. И докато гърците позволиха дефицитите им да скочат до 125%, България е сред страните с най-нисък дълг в света. България не е приета в еврозоната, въпреки че валутата й е вързана към курса на еврото. Досега София поддържаше ниски дефицити, но през последните седмици нивата им се повишиха над 3%.
През последните години България успя да отбележи значителен икономически растеж, малко над 6%. Македония не се справи толкова добре и годишният й ръст бе от порядъка на 4,7%. И двете държави все пак продължиха с икономическите реформи и се приближават към по-голяма икономическа свобода, за разлика от Гърция. Една от основните причини за бързия икономически растеж на двете страни, в контраст със стагнацията в Гърция, беше фактът, че и двете приеха плосък данък от 10% както върху приходите на частните данъкоплатци, така и върху тези на фирмите. Гърция пък реши да въведе данък от 40%, който след международната финансова помощ вероятно ще бъде увеличен допълнително. Да мисли някой, че гърците ще плащат по-високи данъци, при положение че не желаят да плащат и сегашните си, е в разрез със здравия разум и логиката на икономиката.
България и Македония толерираха твърде дълго корупцията, но нивото й там остава твърде скромно за гръцките стандарти. Част от тази корупция дойде като завещание от санкциите, наложени на Сърбия в средата на 90-те години на ХХ в., което засили контрабандата на стоки през България и Македония, често достатъчно доходоносна, за да бъдат корумпирани редица министри в двете балкански страни.
От своя страна Гърция беше толерирана от повечето държави в ЕС твърде дълго. Политиците й лъжеха в продължение на години относно фискалното състояние на страната и представяха пред международната общност фалшиви числа. В резултат данъкоплатците в Европа и дори тези в САЩ ще трябва да плащат повече, а Македония и България ще трябва да се справят със свиването на пазарите си заради гръцката безотговорност.
Ирония е, че политиките на САЩ и редица европейски страни са същите като тази, довела Гърция до криза, включително и въвеждането на висока пределна данъчна ставка. Все още американските и западноевропейските управници пренебрегват очевидния факт, че именно страните, които са приели ниски и плоски данъци и са ограничили разходите си, са тези, които се справят по-добре в сравнение с държавите с разхитителни политики. Колко време ще им трябва да се събудят?

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ