Антидот
Как да възстановим организма след стреса на празниците
На някои това може да отнеме само няколко часа, на други ще са необходими дни, седмици и дори месеци
/ брой: 5
Натовареният сезон на празниците лека-полека отшумява, но последиците от трапезите и наздравиците ни съпътстват доста по-дълго, отколкото може дори да предположим. Зад гърба ни са неизбежните отговорности, свързани с коледно-новогодишното пазаруване, купуването на подаръци, декорирането на елхата, приготвянето на вкусни ястия... Да не забравяме и служебните задължения, които изискват не само успешно финализиране на натрупалите се ангажименти, но и адекватна подготовка към посрещането на нови още през първата работна седмица. Всичко това почти неизбежно води до главоломното покачване на нивата на стрес, с което трябва много бързо и ефикасно да се справим.
На някои този процес може да отнеме само няколко часа или ден, на други да са нужни седмици и дори месеци. И вместо да се чувстваме удовлетворени и щастливи, съществува голяма опасност доста след началото на новата година да имаме усещането, че сме все по-затрупани с проблеми и обезкуражени от безсилието да се справим с тях.
Експерти съветват да се отнесем с длъжното внимание на завръщането към нормалния всекидневен ритъм. И дават няколко насоки за ускоряването на този процес. Може да изберете само онези, които ви харесват или съвпадат с вашите виждания как по най-добрия начин да допринесете за възстановяването на организма ви. Важното е да не стоим със скръстени ръце.
Хидратация
След продължителен период на прекомерно хранене (и дори преяждане), придружено от (зло)употреба на алкохол, необходимо е да се обърне специално внимание на водата. Голяма чаша от нея с лимон сутрин има изключително благоприятно въздействие, тъй като спомага да се задейства смилането и усвояването на поетите през празниците ястия. Водата допринася и за премахването на усещането за подуване и тежест в стомаха, което може да се дължи на прекаляване със солта. Целта е да се изпиват възможно най-големи количества. Но не чай. Не и фреш. А чиста вода, която не бива да е нито студена, нито гореща: оптималната й температура трябва да е 37-38 градуса. Това ще реши няколко проблема наведнъж: ще хидратира организма, ще стимулира процеса на детоксикация и ще провокира нормалната работа на храносмилателния процес. А също така ще премахне фалшивото чувство на глад, което лесно се успокоява с чаша вода. Когато ни се струва, че ни се хапва нещо, всъщност сме жадни, твърдят специалисти.
Почивка
Добре е да се сещаме, че имаме още по-голяма нужда от сън, ако искаме бързо да възстановим организма след празничния стрес. Това обаче със сигурност не трябва да ни навежда на мисълта, че ни трябват още няколко дни отпуск, за да си починем от почивката. Връщането към обичайния режим означава и да се опитаме да спим поне по 8 часа на денонощие в продължение на седмица. А после това просто ще се превърне в хубав навик, който ще допринесе по незаменим начин да останем в добра кондиция колкото се може повече.
Хранене
Тъй като по време на празниците организмът лесно привиква към соленото, сладкото и мазното, препоръката е да се консумират леки ястия на по-малки порции. Този преход не е лесен. Но специалистите съветват да наблегнем на рибата, ядките, зеленчуците и плодовете, които няма допълнително да затормозят храносмилателната система. Необходимо е също от менюто напълно да се изключи захарта. И не само така наречената "бяла смърт", но и кафявата от тръстика, медът и другите "здравословни алтернативи". Желанието да хапнете нещо сладко отново може да компенсирате с чаша-две вода. Но за да не се лишавате съвсем от лакомства, позволявайте си по половин (до една) шепа изсушени плодове и ядки.
Активност
Спазването на всички препоръки няма да имат никакъв смисъл, ако не се движите. Не е нужно това да ви натоварва или изморява. Леките всекидневни разходки с приятни за вас хора, обичайните тренировки, каране на ски в планината или колело в парка са не просто напълно достатъчни, но и може да направят чудеса със самочувствието ви. Дори няколко минути, прекарани на чист въздух, повишават настроението и възвръщат енергията. Всъщност именно това е начинът да се почувствате като преродени и да усетите истинския вкус на живота.
Работа
В истинско изпитание се превръща за някои хора бързото влизане в предишния трудов ритъм. Най-малкото е нечестно и към самите вас, и към колегите ви да се заричате през целия януари, че ей сега ще започнете да работите така, както трябва и се очаква от вас. Хубаво е да си съставяте всекидневен план с най-неотложните служебни задачи. Опитвайте се в началото да изпълните поне една трета от тях, после - половината, а към края на седмицата дори да ги увеличите и да свършите всичко, като си помогнете при възможност и за следващия месец. Зимната летаргия не бива да се превръща във ваше обичайно състояние след празниците.
Не се разстройвайте, че те са отминали и трябва да се потопите в суровите трудови делници. По-добре си спомнете колко хубаво сте си изкарали с най-близките ви хора. И не забравяйте, че и занапред ще имате още много поводи за приятни емоции и страхотни впечатления. А сега трябва само да помогнете на организма си да се тонизира, а не да го депресирате още повече.