04 Ноември 2024понеделник18:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Португалия хлътна в кредитния капан

/ брой: 129

автор:Иван Аладжов

visibility 3501

И най-западната европейска държава не остана пощадена от опустошителната финансово-икономическа криза. Португалия, която днес пренебрежително се причислява от анализаторите към групата на страните-прасета PIGS, бързо натрупа през последните години държавни дългове в размер от 130 млрд. евро, респ. около 80% от БВП, а бюджетният дефецит скочи от под 2% през 2007 г. на актуално близо -10%. Икономическият прираст през 2009 г. също бе отрицателен с -4%. Съответно стремглаво расте и безработицата. За да покрива дълговете си, страната е принудена да заема все по-скъпи кредити, след като неотдавна и нейният рейтинг бе понижен. След де факто фалиралата Гърция, Португалия плаща с близо 6% най-високите лихви по емитираните от държавата облигации. И макар социалистическото правителство на Жозе Сократиш категорично да се противопоставя на твърденията, че родината му е следващият потенциален кандидат за банкрут, кабинетът бе принуден да предприеме крути фискални мерки, за да забави пропадането. Замразени са дори обявяваните доскоро за престижни инфраструктурни проекти като бързия влак между Порто, Лисабон и Испания и много други. Целият строителен сектор буквално е замръзнал.

 

Бързо се ограничава и без това ниският социален стандарт на населението. А все повече семейства не могат да изплащат жилищните си кредити. В сравнение със Западна Европа в Португалия дори хората от средното съсловие печелят значително по-малко и кризата ги удари с пълна сила.

 

"Купих си жилището през 2007 г. Бях пресметнал всичко добре, но лихвите нараснаха толкова много, че сега плащам по 400 евро на месец в повече", разкава 30-годишният Л. Нунеш, който вече не може да финансира апартамента си и му предстои да се раздели с него. Сравнима е съдбата и на Ана Алмейда, държавен служител в Лисабон: "От няколко месеца вече не мога да изплащам кредита си, в момента се опитвам да договоря нови условия с банката. В началото плащах по 360 евро, а сега вече 600."

 

Но не само те са в това стресиращо положение - подобно на тях вече десетки хиляди не смогват да плащат вноските си, като броят им лавинообразно расте. Много хора вече не могат да обслужват и дълговете си, свързани с ежедневните им нужди. Вследствие на финансовата криза и в Португалия лихвите растат стремглаво. Което засяга всички, но най-вече представителите на средната класа, които получават под 1000 евро месечно. Особено ако им се е наложило в предходните години на бума да си купят жилища, тъй като в Португалия почти няма пазар за жилища под наем. И в контекста на увеличаващите се разходи за издръжка и все по-високите лихви кредитният капан хлопва: А. Алмейда например печели по 840 евро на месец, а кредитът за апартамента й поглъща 600. Което означава за нея и за хората в подобна ситуация все повече ограничения. Още повече, ако ги удари и бичът на безработицата, тъй като помощите при загуба на работното място в Протугалия са минимални.

 

И все повече хора накрая няма да могат да си позволят нищо, ще изгубят жилищата си, а животът им ще е мизерен. Добре дошли в "хубавия нов свят" на кризисна Европа!

 

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 446

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 465

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 427

/ брой: 210

Бананова република

visibility 380

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ