18 Ноември 2024понеделник07:56 ч.

Кипърски поуки

/ брой: 67

автор:Георги Готев

visibility 2866

Играта загрубява с всяка нова държава, която Евросъюзът спасява от фалит. С Ирландия и Португалия имаше напрежение, в Гърция имаше драма, а в Кипър сме свидетели на кърваво криминале. Конфискацията на процент от влоговете, замислена от министрите на финансите на еврозоната, е пладнешки обир. Нали уж в целия Евросъюз влоговете до сто хиляди евро са гарантирани? Нали уж се въвеждат нови железни правила за банков надзор, банкова консолидация и банков съюз? На всичко това вече е трудно да се повярва.
"Пиете нашата кръв", скандираха хиляди кипърци пред парламента във вторник. Управляващата партия се отказа да гласува и 36 депутати в 56-членния парламент отхвърлиха договорката с еврозоната.
Ако конфискацията на процент от влоговете все пак мине на по-късен етап, много българи биха били засегнати. В Кипър те са не по-малко от 40 000. Много британци също биха понесли загуби, но на тях Лондон обеща да им ги възстанови. Даже показно изпратиха самолет, който занесе един милион евро на войниците в британските бази на острова.
"Лошото лекарство", предписано на Кипър, буквално потресе общественото мнение тук в Брюксел. Белгийците веднага изчислиха, че ако същата рецепта се приложи на местна почва, това ще струва по четири хиляди и петстотин евро на глава от населението. Мнозина се замислиха какво да направят със спестяванията си, за да не ги загубят.
Налагайки "такса" върху кипърските спестявания, всъщност трябва да се събере съвсем малка сума - 5,8 млрд. евро. Наистина дребни пари в сравнение със 700-те млрд. евро, които Евросъюзът похарчи, за да спаси европейската валута от фалит. Но какво се случи? Само за една седмица близо 5 млрд. евро напуснаха кипърските банки. Допреди няколко дни в тях се съхраняваха около 70 млрд. евро, сега те рискуват фалит.
Основната причина за планираната конфискация са германските избори през септември. Близо половината от парите в кипърските банки са на руснаци. А последното нещо, което Ангела Меркел иска, е да се появят заглавия "Германските данъкоплатци спасяват банковите сметки на руските олигарси". Важно е германците да знаят, че парите за спасяването на Кипър идват от Европейския стабилизационен механизъм и от "сметките на олигарсите". Меркел иска да избегне предизборни дебати за еврокризата не от страх от социалдемократите. Основният й кошмар е появата на нова антиевропейска партия, наречена "Алтернатива за Германия". Според сондажи четвърт от германските избиратели биха могли да се изкушат да гласуват за нея.
Кремъл гледа на творчеството на министрите на финансите на еврозоната като на враждебни към Русия действия. Днес и утре в Москва ще има среща на ЕК с руското правителство, ще има и разговори между Барозу и Путин. Последният вече нарече кипърската рецепта на евроминистрите "нечестна, непрофесионална и опасна".
Малък Кипър е третият по големина инвеститор в руската икономика, като по-голямата част от "инвестициите" са скрити руски капитали, реинжектирани обратно в Русия. Москва вече е оказвала финансова помощ за Кипър в размер от 2,5 млрд. евро, изразявала е готовност да участва в по-нататъшните спасителни действия. До неотдавна Никозия беше чувствителна за мнението на Москва. Само че президентът Деметрис Христофяс, единственият комунист сред лидерите на ЕС, загуби изборите на 24 февруари в полза на десноцентиста Никос Анастасиадис. Новият президент първо даде картбланш на министрите на еврозоната да решават, без да се допитват до Москва, но виждайки как колата се преобръща, командирова министъра на финансите в Москва.
Какви са поуките? По принцип Евросъюзът приема закони и проповядва правила и норми, които изглеждат честни и справедливи. Но се оказва, че в определени ситуации тези норми и закони не важат за него. Унгарският премиер Виктор Орбан наложи специални данъци върху чуждите банки и енергийни дружества, задължи местните ерепета да намалят цената на тока с 10%. Комисията беше шокирана, откри наказателни процедури. Сега обаче Еврокомисията действа като Орбан. Каква е поуката? Не значи ли това, че ако обстановката го изисква, можем да действаме като тях?
И когато ЕС диктува непосилни условия, не може ли страната в затруднение да се обърне към Русия за по-добра оферта? България може да не е фалирала, но са ни нужни спешно свежи пари за социални нужди и за съживяване на икономиката. В България десетки хиляди руснаци имат имоти и сигурно не им е безразлично дали страната ще затъне в мизерия или ще просперира. Щом Кипър, член на еврозоната, се обръща към Русия, ние от какво се страхуваме?
И последно. Добре, че го няма Бойко Борисов с неговите хвалби колко много пари българите държали на влогове в банки. Кипър поне е член на еврозоната. Ако се наложи европейска "помощ", конфискацията у нас със сигурност ще бъде много по-сурова.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ