Армения къса с Русия
Ереван напуска Организацията на Договора за колективна сигурност и се сближава с ЕС и САЩ
/ брой: 113
Армения ще напусне Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС), създадена през 1992 г. от бивши съветски републики, обединени след разпадането на СССР около Русия, съобщи премиерът Никол Пашинян.
Пашинян, който се опита да изгради по-тесни връзки със Съединените щати и Европейския съюз, каза през март, че Армения, която е традиционно близък съюзник на Москва, ще напусне ОДКС, освен ако блокът за сигурност не потвърди ангажимента си да поддържа сигурността на страната му по задоволителен начин.
„Ще излезем тогава, когато решим. Не се притеснявайте, няма да се върнем“, заяви премиерът Никол Пашинян по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос защо страната продължава да е в ОДКС. Той упрекна предшествениците си, че са влезли в „кух съюз“, членовете на който „планираха с Азербайджан война“ срещу Армения.
ОДКС, чиято централа е в Москва, включва още Русия, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Беларус. Организацията обяви, че чака Ереван да изясни позицията си.
Стъпката на Пашинян идва в момент, когато той е изправен пред вълна от протести с искане да се оттегли заради решението на правителството му да предаде четири гранични села на Азербайджан като част от усилията за договаряне на мирно споразумение с дългогодишния си противник.
Връзките на Армения с Русия, неин дългогодишен спонсор и съюзник, стават все по-обтегнати, след като през септември Азербайджан проведе светкавична военна кампания за превземане на Карабахския регион, слагайки край на три десетилетия етническо арменско сепаратистко управление там.
Арменските власти обвиниха руските мироопазващи сили, които бяха разположени в Нагорни Карабах, че не са успели да спрат настъплението на Азербайджан. Москва, която има военна база в Армения, отхвърли обвиненията с аргумента, че нейните войски не са имали мандат за намеса.
Пашинян изрази разочарованието си от ОДКС и Русия, като каза, че неговата страна вече не може да разчита на Москва, за да гарантира сигурността си, като поиска част от руските войници, разположени в Армения, да напуснат.
Руските мироопазващи войски, които бяха разположени в Карабах след този 44-дневен конфликт, завършиха пълното си изтегляне в сряда, съобщи Министерството на отбраната на Азербайджан.
През март Пашинян посочи, че възможността за присъединяване към Европейския съюз „трябва да се превърне в широко обсъждана тема в обществото“.